Rok szkolny 2015/2016

Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o UNICEF-ie
i Konwencji o Prawach Dziecka

W dniu 2 czerwca 2016 r. odbył się w naszej szkole XIV Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o UNICEF-ie i Konwencji o Prawach Dziecka. Każda jego kolejna edycja to święto całej „Trzynastki”. W konkursie wzięli udział uczniowie pięciu bełchatowskich szkół podstawowych z klas IV-VI, którzy sprawdzili swoją wiedzę  rozwiązując test oraz uczestnicząc w konkurencjach o charakterze zabawy. Przybyli goście  mieli okazję zaprezentować nie tylko swoje wiadomości, ale także umiejętności artystyczne, gdyż jednym z zadań było wykonanie plakatu promującego działalność UNICEF-u. Dziękujemy szkołom za udział w tegorocznej imprezie i zapraszamy w przyszłym roku.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 8
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 9

 

W czwartek 12.05.2016r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece  Publicznej w Bełchatowie uczniowie klas IIa, IIb, IIIb pod opieką nauczycielek E. Grzegorskiej – Kwaśniewskiej, E. Nagockiej, D. Karaś, Z. Bajor uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panem Andrzejem Markiem Grabowskim – pisarzem książek dla dzieci („Instrukcja obsługi pieska Jacósia”, „Wojna na Pięknym Brzegu”, „Pirat Jędruś”).

 

Pan Grabowski stworzył dla dzieci programy telewizyjne (Ciuchcia, Budzik, Wyprawy profesora Ciekawskiego). Z kolorowego kufra autor prezentował swoich bohaterów (Zając Poziomka, Kulfon, Kot Budzik, Szefuncio). Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu biorąc udział w łamańcach językowych, próbowali swoich sił w tworzeniu scenek z udziałem pacynek oraz zadawali wiele pytań dotyczących twórczości pana Grabowskiego.

 

Na zakończenie pisarz składał autografy. Spotkanie zakończyło się wielkimi brawami.

 

 

Uwaga Rodzice!

 

Zapisy dzieci do świetlicy na rok szkolny 2016/17 odbywać się będą 

do 12 września 2016r. - uczniowie przyjęci w procesie rekrutacji do naszej szkoły.

 

Karty zgłoszenia dziecka wydawane i przyjmowane będą w świetlicy - s.223 w w/w terminach.

 

 

 

Matematycy górą!!!

Uczniowie naszej szkoły wygrali Międzyszkolny Konkurs Matematyczny "Mistrz Matematyki", który odbył się w dniu 28.04.2016 roku w Szkole Podstawowej nr 8. W konkursie wzięli udział przedstawiciele siedmiu bełchatowskich szkół: SP1, SP3, SP5, SP8, SP9, SP12, SP13. Konkurs został przeprowadzony w czterech kategoriach wiekowych: dla uczniów klas III, klas IV,  klas V, klas VI. Uczniowie rozwiązywali 10 zadań zamkniętych i 3 zadania otwarte. Naszą szkołę reprezentowali: Brajan Bednarek - 3a , Natalia Fołtyn - 3c, Zuzanna Nowak - IVc, Aleksandra Gul - IVb, Julia Górna - Va, Nina  Hertel - Vb, Michał Kołodziejczyk - VIb i Adrian Koziorowicz - VIb.
Najlepiej w swoich kategoriach wiekowych wypadli : Zuzanna Nowak - I miejsce, Natalia Fołtyn i Brajan Bednarek - II miejsca (ex aequo) oraz Nina Hertel - III miejsce.
Organizatorom dziękujemy, a uczniom i ich nauczycielom gratulujemy!

 

 

POWOŁANIE SZKOLNEGO KOŁA CARITAS

 

W dniu 25 kwietnia 2016 r. odbyło się uroczyste powołanie Szkolnego Koła Caritas w Szkole Podstawowej nr 13 w Bełchatowie. Organizatorem spotkania był  p. Damian Nowak - Dyrektor SP nr 13.

Na inaugurację przybyli zaproszeni goście: ks. Sebastian Krawczyk - Zastępca Dyrektora Caritas Archidiecezji Łódzkiej, p. Danuta Sażyn - odpowiedzialna za zespoły Caritas w okręgu łódzkim, p. Mariola Czechowska - Prezydent Miasta Bełchatowa, p. Jolanta Fidyka – Dyrektor Kancelarii Prezydenta, ks. Grzegorz Boras – Wikariusz Parafii Narodzenia NMP w Bełchatowie, ks. Wojciech Buczek -  Wikariusz Parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Bełchatowie, p. Anna Nowakowska-Ludwiczak – Dyrektor SP nr 4 w Bełchatowie; ponadto w spotkaniu uczestniczyli: p. Damian Nowak – Dyrektor SP nr 13, p. Leonard Siedziako wicedyrektor SP nr 13, p. Magdalena Kępińska – opiekun SKC w SP nr 13 oraz uczniowie – członkowie SKC, którzy wyrazili chęć działania w ramach organizacji.

 


 

Po zakończeniu prezentacji, ks. S. Krawczyk- Zastępca Dyrektora Caritas Archidiecezji Łódzkiej  na ręce p. D. Nowaka- dyrektora szkoły złożył Akt Powołania, czym oficjalnie zainaugurował działalność Szkolnego Koła Caritas w Szkole Podstawowej nr 13 w Bełchatowie.

 

 

Następnie  p. M. Czechowska- Prezydent Miasta Bełchatowa, podziękowała zebranym za spotkanie; zwróciła się do uczniów z wyrazami wdzięczności, że włączyli się w ogólnopolską akcję Caritas i w ramach wolontariatu będą podejmować działania na rzecz potrzebujących. Wyraziła również nadzieję, że Szkoła Podstawowa nr 13 zapoczątkuje powstawanie kolejnych Szkolnych Kół Caritas na terenie Bełchatowa.

Na zakończenie spotkania p. D.Nowak-dyrektor szkoły serdecznie podziękował wszystkim za przybycie na inaugurację Szkolnego Koła Caritas. Złożył podziękowania Pani Prezydent, przedstawicielom Caritas oraz delegacjom z Parafii Farnej i Parafii Zesłania Ducha Świętego w Bełchatowie;  wraz z p. Magdaleną Kępińską -opiekunem SKC podziękowali uczniom za tak liczne uczestnictwo w SKC. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze.

 

Wiosna! Cieplejszy wieje wiatr! Wiosna! Znów nam ubyło lat! To słowa piosenki. U nas też wiosna, ale lat nam przybyło. Odbyła się bowiem już siódma edycja szkolnego konkursu DZIECIAKI Z KLASĄ.Tradycyjnie właśnie w pierwszy dzień wiosny, 21 marca. Zabawa była przednia.

Uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą z różnych dziedzin. Najpierw przedstawiciele wszystkich klas rozwiązywali test wiedzowy. W drugim etapie eksperci zadawali trudne pytania, zaś finaliści odgadywali pytania z dziedziny polityki, sportu, języka i prezentowali znajomość Małej Ojczyzny.  W zdobywaniu punktów pomagały klasy, które także otrzymały do rozwiązania zagadkę. Na podstawie krótkiego opisu musiały odgadnąć, o jakiej postaci literackiej jest mowa.

Tegorocznym DZIECIAKIEM Z KLASĄ, który wykazał się największą wiedzą, został Michał Kołodziejczyk z klasy VIb, drugie miejsce zajęła Aleksandra Kurek z klasy VIc, a trzecie Julia Górna z klasy Va.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

14 marca nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego pt. "Wielkanoc w rozmiarze XXL". Na konkurs wpłynęło ponad 20 ciekawych prac i tylko jedna nieregulaminowa. Prace zostały wyeksponowane na II piętrze.

Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych:
- kategoria klas IV - Wielkanocna pisanka:

I m zajęła Aleksandra Gul,

II m Patrycja Kalecińska

W kategorii klas V - Kurczak, zając lub baranek  w 3D:

I m Julia Górna,

II m  Klaudia Siwiaszczyk,

III m  ex aequo Aleksandra Szkodzińska oraz Weronika Jaksa

W kategorii klas VI - Koszyczek wielkanocny:

I m Elżbieta Grześkowiak,

II m Katarzyna Susik,

III m Alicja Wojnar.

Gratuluję i dziękuję za udział w konkursie. Dyplomy i nagrody zostaną rozdane na najbliższym apelu.
Nagrody ufundował Komitet Rodzicielski oraz biblioteka szkolna.

Marzena Pikulska

 

 

WIELKI SUKCES MAŁYCH AKTORÓW

 

Mali aktorzy odnieśli wielki sukces zdobywając nagrodę GRAND PRIX na I  Powiatowym Festiwalu Teatrzyków Szkolnych dla klas I-III. Występy  zespołów teatralnych odbyły się 17 marca 2016r. w SP nr 12 w Bełchatowie. Na scenie prezentowano różne baśnie … Ale nasze niesforne „Czarownice z lasu narobiły hałasu”! Oj, narobiły!!!  I okazaliśmy się najlepsi !!!

Dzieciaki nie mogły uwierzyć w swój sukces…

A przyczynili się do niego uczniowie uczęszczający

na zajęcia koła teatralnego „ I już..” w składzie:

Czarownice:

Wiktoria Góralska  IIa

Tatiana Kowalczyk  IIe

Zuzanna Majchrzak  IIe

Julia Masek I Ie

Lena Siwienko  IIe

Natalia Smużna  IIe

Malwina Świerk  IIe

Amelia Zochniak  IIe

Krasnalowa / Małgosia – Aleksandra Kaczorowska  IIb

Krasnal/ Jaś – Kamil Jabłoński  IIe

Przyroda – Oliwia Kosik IIc

Ptaki:  Aron Gawroński  IIe,  Adrian Rogaczewski  IIe, Emil Stępień  IIe.

 

 

Dziękujemy wszystkim uczniom oraz ich Rodzinom za udział i zaangażowanie w akcję UNICEF MALI uczniowie idą do szkoły. Na kiermasz książki dla Afryki zgromadziliśmy aż pięćdziesiąt pięć książeczek wykonanych przez uczniów naszej szkoły, z których sprzedaży zebraliśmy i przekazaliśmy na konto UNICEF 650zł.

 

Dobro zawsze do Nas wraca!

 

 

Dnia 10 marca 2016r. w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa Powiatu Bełchatowskiego w "Grach i zabawach". Przybyły do nas reprezentacje 6 szkół: SP12 z Bełchatowa, SP2 i SP4 z Zelowa, oraz SP z  Kleszczowa, Szczercowa i Łękińska.

Z każdej szkoły przyjechało ok. 40-tu reprezentantów z klas I-IV co razem z nami dało rekordową liczbę 270 zawodników. Zawody trwały długo, ale po zażartym boju i dogrywce zwyciężyliśmy (!!!) jesteśmy najlepsi w powiecie (!!!)  i awansowaliśmy do półfinałów wojewódzkich w "Grach i zabawach", które za miesiąc odbędą się również u nas.

Organizatorem zawodów była p. Marzena Pikulska a uczniów do startu przygotowały panie: Gabriela Szybalska, Sylwia Węglewska, Anna Wiszowata oraz panowie: Adam Madera i Tomasz Wojciechowski.
GRATULUJEMY!

 

 

Jako że kobiety trzeba kochać w każdym wieku, a szczególnie zaś w XXI, uczniowie klasy 3a postanowili uczcić Dzień Kobiet krótkim programem artystycznym pt. „Naprawdę jaka jesteś, nie wie nikt”, do obejrzenia którego zaprosili wszystkie Panie oraz pozostałą część społeczności uczniowskiej. Przybyłych gości powitał sam Jan Kiepura (w tę rolę wcielił się Brajan) ulubioną arią kobiet „Brunetki, blondynki”. W dalszej części programu tytułową piosenkę Bogusława Meca „Jej portret” pięknie wykonała Magda, której towarzyszyły wdzięczne tancerki: Marysia i Oliwia.

Główną część akademii stanowił ilustrowany prezentacją multimedialną wykład na temat kobiecych charakterów zaprezentowany przez znanego na całym świecie i przybyłego do nas specjalnie na tę uroczystość kobietologa Pana Profesora i jego sympatycznego Asystenta (czyli Maksymiliana i Wiktora – uczniów  klasy 6c). Serca publiczności podbiła herod – baba, w którą wcielił się rewelacyjny Igor (także uczeń klasy 6c).

Niezapomniane wrażenie na przybyłych gościach wywarł z niezwykłym zapałem wykonany przez wszystkich chłopców z klasy 3a układ taneczny do popularnych tańców: zorba, kaczuszki, makarena i fragmentu „Jeziora łabędziego” oraz energetyczna zumba zatańczona przez dziewczęta z klasy 3a pod kierunkiem niebywale utalentowanej tanecznie  Amelki.

Całość dopełniły szczere i z serca płynące życzenia dla wszystkich Pań, Kobiet i Dziewczynek złożone przez męską część klasy 3a oraz pana dyrektora Damiana Nowaka.

 


„Drogie Panie, czarujcie nas cały rok!”

 

 

Dzień Kobiet w "13"

Już od rana w szkole panowała radosna atmosfera. Chłopcy przemykali dzierżąc w dłoniach bukiety oraz tajemnicze pakunki. Rozchichotane dziewczęta,nierzadko z wypiekami na twarzy, oglądały upominki. Przystojni i eleganccy przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego także pamiętali o tym miłym dniu. Wszystkie kobiety i kobietki zostały obdarowane słodkimi lizakami oraz wysłuchały szczerych życzeń.

Na pierwszym piętrze zostały zaprezentowane zdjęcia najmilszej koleżanki z każdej klasy. Wraz ze Świętem Kobiet zawitała w szkole wiosna!

(jkd,wss)

 

Sportowcom – Gratulujemy!

W piątek, 3 czerwca 2016r., na stadionie lekkoatletycznym przy Powiatowym Centrum Sportu, odbył się Letni Event Międzyszkolny w ramach projektu „Lekkoatletyka dla każdego”. Na obiekcie spotkały się  reprezentacje 8 bełchatowskich szkół  podstawowych, które wcześniej na szkolnych eventach uczestniczyły w drużynowych zabawach lekkoatletycznych. Tym razem  wiele radości i emocji dostarczyło spotkanie na bieżni lekkoatletycznej 320 dzieci z klas pierwszych, drugich i trzecich, które rywalizowały w trzech konkurencjach: sztafecie płotkarskiej, rzucie z klęku i biegu sprinterskim.

Naszą szkołę reprezentowali:
Rocznik 2008 i 2009: Roksana Błajda, Zosia Domagała, Zuzanna Majchrzak, Tatiana Kowalczyk, Oliwia Ryszkiewicz, Wiktoria Berłowska, Jan Wojnar, Krystian Madej, Aron Gawroński, Kamil Jabłoński, Mateusz Gołębiowski, Oliwier Stępień. Opiekun grupy: Anna Bugaj. Drużyna zajęła ex aequo z dwoma innymi szkołami 3 miejsce na swoim poziomie wiekowym.
Rocznik 2007: Anna Kulesza, Martyna Kubiak, Amelia Zochniak, Barbara Haładaj, Zuzanna Warnecka, Hanna Nowicka, Jakub Kuśmierek, Eryk Grzesiak, Kacper Matyśkiewicz, Adrian Rogaczewski, Tymoteusz Stemplewski, Bartosz Trzepański. Opiekun grupy: Anna Wiszowata. Drużyna zajęła 1 miejsce na swoim poziomie wiekowym.
Rocznik 2006: Magdalena Łaz, Iga Stus, Maria Godlewska, Julia Mańkiewicz, Aleksandra Ambrozik, Pola Gapsa, Natan Dończyk, Franciszek Węglewski, Bartosz Pietrasiak, Marcel Urbański, Łukasz Niewierski, Filip Wiktor. Opiekun grupy: Zofia Bajor. Drużyna zajęła 1 miejsce na swoim poziomie wiekowym.

Było super!  Dzieci jak zwykle były najlepsze – nie było przegranych. Otrzymały oryginalne piękne medale, dyplomy i puchary oraz oczywiście symbol miasta i zdrowia - jabłko.

Anna Bugaj

 

„Olimpusek”

 
7 kwietnia 2016 roku 30 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w Ogólnpolskiej Olimpiadzie „ Olimpusek” dla uczniów klas II zadaniem uczniów było rozwiązanie testu z 21 zadaniami z zakresu edukacji wczesnoszkolnej.

Laureatami olimpiady zostały:
Barbara Haładaj z klasy IId zajmując 8 miejsce w kraju.
Wiktoria Góralska z klasy IIa zajmując 9 miejsce w kraju.
Zuzanna Gul z klasy IIb zajmując 14 miejsce w kraju.
Bardzo dobry wynik osiągnęli uczniowie:
Maja Węglewska z klasy IIa zajmując 18 miejsce w kraju.
Amelia Zochniak z klasy IIe zajmując 19 miejsce w kraju.
Amelia Wiktorowska IId zajmując 19 miejsce w kraju.
Aleksandra Niklewicz z klasy IIb zajmując 20 miejsce wkraju.
Tatiana Kowalczyk z klasy IIe zajmując 20 miejsce w kraju.
Jakub Basiński z klasy IIa zajmując 25 miejsce w kraju.
Julia Grześkowiak z klasy IIc zajmując 25 miejsce w kraju.
Jakub Chmiel z klasy IId zajmując 25 miejsce w kraju.
Bartosz Trzepański z klasy IId zajmując 26 miejsce w kraju.
Marcel Nawrocki z klasy IIb zajmując 26miejsce w kraju.
Julia Ogrodnik z klasy IIa zajmując 28 miejsce w kraju.
Aleksandra Kaczorowska z klasy IIb zajmując 29 miejsce w kraju.
Tymoteusz Stemplewski z klasy IIb zajmując 29 miejsce w kraju.
Dawid Pabiś z klasy IIc zajmując 31 miejsce w kraju.
Zuzanna Warnecka z klasy IIa zajmując 32 miejsce w kraju.
Mateusz Krawczyk z klasy IIc zajmując 33 miejsce w kraju.
Maria Książczyk z klasy IIb zajmując 33 miejsce w kraju.
Julia Młudzik z klasy IIa zajmując 34 miejsce w kraju.
Wiktor Dziedzicz z klasy IIe zajmując 36 miejsce w kraju.
Miłosz Marek z klasy IIa zajmując 36 miejsce w kraju.
Kajetan Koziorowicz z klasy IIc zajmując 37 miejsce w kraju.
Maja Krawczyk z klasy IIa zajmując 39 miejsce w kraju.
Hanna Pędziwiatr z klasy IIa zajmując 41 miejsce w kraju.
Roksana Madej z klasy IIa zajmując 41 miejsce w kraju.
Nikola Plich z Klasy IIa zajmując 41 miejsce w kraju.
Dawid Zajkowski z klasy IIa zajmując 42 miejsce w kraju.
Jakub Kuśmirek z klasy IIa zajmując 58 miejsce w kraju
Warto podkreślić, że w kategorii klas II w Olimpiadzie brało udział 164 uczestników.

 
Edyta Nagocka
Elżbieta Grzegorska – Kwaśniewska

„ZIELONO MI”

I Powiatowy Konkurs Recytatorski pod hasłem „Zielono mi” dla uczniów klas I - III, który odbył się dnia 11.05.2016r. w Szkole Podstawowej nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego w Bełchatowie zaowocował dużymi sukcesami naszych najmłodszych uczniów.


Ilona Krasoń – uczennica klasy Ib (integracyjnej) wspaniale zaprezentowała się w wierszu Doroty Gellner pt. „Strumyk” - zdobyła najwyższe zaszczytne miejsce Grand Prix w kategorii uczniów klas I.


Gabriela Kruk – uczennica klasy IIIc pięknie przedstawiła wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Niewielki, ale śliczny, wiosenny teatrzyk ekologiczny” – zdobyła I miejsce w kategorii uczniów klas III.
Tatiana Kowalczyk – uczennica klasy IIe przedstawiła wiersz pt. „Śmieci”(autor nieznany), otrzymując wyróżnienie w kategorii uczniów klas II.

Anna Kwiatkowska

 

29 kwietnia  nasza szkoła uczciła  zarówno święto Flagi Rzeczypospolitej jak i rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 


W tym dniu najpierw dla klas starszych odbyła się uroczysta akademia poświęcona 225. rocznicy uchwalenia pierwszej konstytucji Polski – 3 maja 1791 roku, a po akademii wszyscy uczniowie  na dziedzińcu przed szkołą utworzyli gigantyczną żywą flagę trzymając w rękach białe i czerwone kartoniki. Potem miała miejsce akademia dla klas młodszych. W obchodach wzięli udział: Wiceprezydent Miasta pani Agnieszka Wysocka, Wiceprzewodniczący Rady Miasta pan Józef Wodziński, Dyrektor SP13 pan Damian Nowak, Wicedyrektor SP13 pan Leonard Siedziako, nauczyciele, rodzice, uczniowie.

Podczas akademii uczniowie  zaprezentowali ciekawą lekcję historii, dzięki której mogliśmy się przenieść do XVIII wieku i poczuć atmosferę jaka panowała wówczas w sejmie.  Mali aktorzy przebrani w stroje z epoki, wcielili się w postacie: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, marszałka sejmu Małachowskiego, posłów Kołłątaja, Potockiego, Złotnickiego i innych – uchwalili i odczytali dokument, a król złożył uroczyste ślubowanie na konstytucję. W czasie akademii uczniowie  dowiedzieli się również się jak ważnym dokumentem w państwie jest konstytucja, jakie zawiera nasze prawa, a także jak postępować, aby ich przestrzegać.

Akademię dla klas młodszych przygotowała klasa 3b pod opieką wychowawczyni Zofii Bajor, a dla klas starszych klasa  6b z wychowawczynią Grażyną Kłysik. Chór szkolny prowadziła p. Gabriela Wionczyk, a oprawę plastyczną przygotowała p. Marzena Pikulska.

 

 

W dniu 21 kwietnia 2016r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Rad Rodziców zorganizowana przez: Fundację „Rodzice Szkole”, Ministra Edukacji Narodowej i Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości. W konferencji wzięło udział ok. 350 osób, w tym przedstawiciele Rady Rodziców z SP nr 13 w Bełchatowie. Gośćmi honorowymi byli Przedstawiciel Prezydenta RP oraz Posłowie Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Wśród gości zaproszonych na konferencję byli Kuratorzy Oświaty,  Przedstawiciel Związku Miast Polskich,ž Przedstawiciel Związku Powiatów Polskich,ž Przedstawiciel Związku Gmin Wiejskich RP, Członkowie sekcji: Edukacja, młode pokolenie, sport Narodowej Rady Rozwoju, Przedstawiciel Fundacji Instytut Na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris,  Przedstawiciele ogólnokrajowych mediów branżowych i ogólno-tematycznych: telewizja, prasa, radio.

Celem konferencji było:

  • pokazanie roli rad rodziców w szkołach i w systemie oświaty;
  • diagnoza oczekiwań rad rodziców w stosunku do Ministra Edukacji Narodowej oraz władz  oświatowych niższego szczebla (kuratorów oświaty i samorządów terytorialnych);
  • upowszechnienie wiedzy dotyczącej zagadnień związanych z radami rodziców;
  • konsolidacja środowisk rad rodziców, zapoczątkowanie działań na rzecz stworzenia krajowej reprezentacji rad rodziców – Ogólnopolskiego Porozumienia Rad Rodziców.

W piątek, 5 lutego, zakończyła się wielka zbiórka darów dla schroniska dla zwierząt w Bełchatowie. Efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania! Zebraliśmy 98,7 kg suchej karmy, 25 puszek (różnej wielkości) z psimi i kocimi przysmakami, 15 paczek różnych łakotek dla zwierzaków, 10 kocyków, 4 miski, pudło zabawek i akcesoriów dla zwierząt, drapak, a nawet szampony dla psa i kota! Wszystkim, którzy przyłączyli się do zbiórki, w imieniu schroniskowych czworonogów dziękujemy.

A oto lista darczyńców:

Klasy pierwsze: Wiktoria Grzybowska, Kamil Jaskólski, Gabriela Kamińska, Aleksandra Kilan, Antoni Widecki, Wiktor Wilk, Lena Borowska, Patrycja Bednarska, Filip Budziłek, Sebastian Dudkiewicz, Alicja Gniadek, Wiktor Hartman, Bartłomiej Jamróz, Zuzanna Knapkiewicz, Maja Kowalczyk, Amelia Kowalczyk, Małgorzata Pacholczyk, Maja Patrzyk, Franciszek Pietrzak, Wiktoria Rudnicka, Kaja Bartosik, Nikodem Dulla, Julian Rawicki, Jakub Piróg, Michalina Wójtowicz.

Klasy drugie: Maja Węglewska, Hania Pędziwiatr, Justyna Jaskólska,Maja Krawczyk,Zuzanna Majchrzak, Natalia Smużna, Natalia Stasiak, Jakub Tomczyk, Eryka Kacprzak, Emil Stępień, Julia Masek, Tatiana Kowalczyk, Ola Rogut.

Klasy trzecie: Karolina Jędrzejczyk, Kacper Mizerski, Joanna Patrzyk, Agnieszka Szkodzińska, Julia Mańkiewicz, Maciej Warcholiński, Piotr Kurzydlak.

Klasy czwarte: Maja Kosik, Weronika Burczyk, Ola Potoczna.

Klasy piąte: Julia Górna, Julia Walczak, Ola Szkodzińska, Klaudia Jakubczak, Maria Kołodziejczuk, Karolina Stępień, Adrian Staluszka.

Klasy szóste: Ania Gawron, Filip Kamiński, Kacper Komicz, Janek Gortat, Klaudia Kowalczyk, Zuzia Pikulska, Maciek Łakomy, Magda Marzec

oraz Pani Dorota Rozpędek.

 

Ach! Co to był za bal!

4 lutego, dokładnie w Tłusty Czwartek, karnawałowe szaleństwo ogarnęło uczniów naszej szkoły! Jeszcze rano, zajadając pączka w ramach śniadania, cała społeczność Trzynastki stawiła się na lekcjach. Co nie znaczy, że spokojnie mogła wysiedzieć do ostatniego dzwonka. Co tam ułamki i rzeczowniki, kiedy trzeba było obmyślić, w co się przebrać lub co włożyć na szkolną zabawę karnawałową! A ta już po południu! Dlatego, gdy dzwonek oznajmił koniec lekcji, kto żyw ruszył pędem do domu, by się do balu przygotować.

No i się zaczęło!

Tuż przed 15:00 szkolne korytarze wypełniły księżniczki i smoki, czarownice i wróżki, Supermeni i leśne skrzaty… słowem, na imprezę choinkową przybyli uczniowie klas 0-II. Od razu opanowali parkiet małej sali gimnastycznej, która dzięki pomysłowości pani Marzeny Pikulskiej, Kamili Piotrowskiej i opiekunek Samorządu Uczniowskiego – Joanny Kościelskiej-Domańskiej oraz Wioletty Stępień-Szczudło zamieniła się w prawdziwą salę balową. W klasach rodzice podejmowali swoje pociechy pysznościami. Jak na Tłusty Czwartek przystało, było tłusto i smacznie. Zresztą zadbała też o to Rada Rodziców, która przygotowała dla wszystkich uczniów pyszne pączki i soki.

Impreza dla młodszej społeczności naszej szkoły trwała do godziny 17:00. Kilka minut później, parkiet przejęli uczniowie klas III-VI, którzy, by móc uczestniczyć w zabawie, wcześniej wykonali maski karnawałowe (jedną w każdej klasie) jako bilet wstępu na bal. Maski zostały następnie wykorzystane jako część dekoracji sali i zdobiły ją fantastycznie. Samorząd Uczniowski ufundował nawet dla trzech najbardziej pomysłowych prac słodkie upominki. Otrzymały je klasy 3c, 5a i 6c!

Zabawa trwała w najlepsze aż do godziny 20:00 i jakoś nikt nie narzekał na ból nóg, choć parkiet nie pustoszał. Raczej pojawiły się skargi na drobne dolegliwości żołądkowe… Cóż, łasuchy, które zjadły o jednego pączka i kilkanaście faworków za dużo, musiały troszkę pocierpieć. Z drugiej strony jednak, co to byłby za Tłusty Czwartek, gdyby nie stos ciężkostrawnych smakołyków! A tak wszystko się doskonale udało!!!

Lekcja ciepła

W dniu 1 lutego w ramach "Lekcji ciepła” odwiedzili naszą szkołę wyjątkowi goście – Pani Prezydent Mariola Czechowska oraz przedstawiciele Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, którzy wcieliwszy się w bohaterów historii o "Czerwonym Kapturku w mieście” przekazali uczniom klas I wiedzę o tym jak powstaje ciepło i w jaki sposób trafia ono do kaloryferów mieszkań. Pierwszoklasiści z zaciekawieniem wysłuchali także jak oszczędzać ciepło i dbać o środowisko naturalne.


Na zakończenie każdy z uczniów otrzymał pamiątkową książeczkę z nowymi przygodami Czerwonego Kapturka.

Więcej zdjęć na stronie UM Bełchatowa: http://www.belchatow.pl/oswiata/3241-lekcja-ciepla

 

 
Dnia 21 stycznia nasza szkoła była organizatorem
 
zawodów miejskich w "Grach i zabawach" klas I-IV.

Rywalizowało ze sobą w tych zawodach
120 uczennic i uczniów z trzech szkół: SP1, SP12 i SP13.

Po ciężkiej walce wygraliśmy z SP12 jednym punktem
zdobywając piękny puchar i dyplom dla szkoły oraz awans na zawody powiatowe,
które odbędą się również w naszej szkole 10 marca.


Zapraszamy do udziału

w SZKOLNYM KONKURSIE PLASTYCZNYM

pt. „Święta Wielkanocne w rozmiarze XXL”


Więcej informacji dotyczących konkursu znajdziecie tutaj.

Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły…

„Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły. Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł, lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich, którzy są w potrzebie. Wyciągają ręce i proponują swoją przyjaźń.”

Phil Bosmans

 

 

21 grudnia w deszczowy, wietrzny wieczór do siedziby Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Przystań” zawitały takie anioły. To dzieci z naszej szkoły śpiewające w scholi przy Parafii pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego oraz uczniowie klasy 4a. Przedstawili oni jasełka dla podopiecznych stowarzyszenia i ich rodzin.

Scenki z czasów sprzed 2000 lat, stylizowane stroje, świąteczne życzenia, a nade wszystko przepięknie wykonane kolędy i pastorałki, zarówno tradycyjne, jak i współczesne, wprowadziły wszystkich w bożonarodzeniowy nastrój.

Pragniemy serdecznie podziękować opiekunce scholi, pani Sylwii Gradowskiej-Burczyk, mamie Weroniki z klasy 4a, za przygotowanie dzieci, a przede wszystkim za serce wrażliwe na potrzeby każdego człowieka.

 

Zakończył się szkolny konkurs plastyczny pt. Magia Świąt Bożego Narodzenia".

Na konkurs wpłynęły 33 prace w tym niestety 8 prac nieregulaminowych – były to wszystkie prace uczniów klas IV,  w związku z tym w kategorii „klasy IV” NAJPIĘKNIEJSZA CHOINKA nie zostały przyznane nagrody, najbliższe spełnienia warunków konkursu były dwie prace M. Madej i J. Grześkowiaka.

W kategorii klas V BOŻONARODZENIOWE ANIOŁY:

I miejsce - Kacper Komicz

II miejsce - Julia Górna

III miejsce - Maria Kołodziejczuk

W kategorii klas VI SZOPKA BOŻONARODZENIOWA:

I miejsce - Zuzanna Pikulska

II miejsce - Alicja Wojnar

II miejsce - Ela Grześkowiak

Poza tym przyznano trzy wyróżnienia dla Pauliny Jabłonki, Oli Gawin i Katarzyny Susik. Wystawa prac laureatów znajduje się na głównej tablicy na II piętrze, pozostałe prace ozdabiają choinkę (anioły) oraz wiszą na tablicy obok choinki.

 

WIELKI SUKCES NASZYCH SZACHISTÓW!

Nasi szachiści w składzie: Bartek Błaźniak z klasy 4a, Adam Markowiak z klasy 4a, Maciej Łakomy z klasy 6b, Ania Grzyb z klasy 4b i Wiktor Wędzik z klasy 4a zmagali się w Półfinałach i Finałach Mistrzostw Województwa w Szachach Dziewcząt i Chłopców w dniach 11 i 14 grudnia 2015r. W obu tych turniejach zdobyli II miejsce, co dało im awans do Finału Ogólnopolskiego.

GRATULUJEMY!

5 grudnia w Szkole Podstawowej Nr 13 odbył się Mikołajkowy Turniej o Puchar Starosty Powiatu Bełchatowskiego w koszykówce dziewcząt U-14. W turnieju wzięły udział trzy zespoły z wojewódzkiej ligi koszykówki dziewcząt: MUKS Bełchatów jako gospodarz turnieju oraz gościnnie MUKS Widzew Łódź i PTK Grot II Pabianice. Uczennice naszej szkoły grające na co dzień w MUKS Bełchatów wywalczyły ostatecznie trzecie miejsce w turnieju.

W klasyfikacji końcowej wszystkie trzy zespoły posiadały taka samą liczbę punktów. Wyłonienie zwycięzcy turnieju musiało odbyć się zgodnie z zasadą małej tabeli gdzie decyduje stosunek wszystkich rzuconych koszy do wszystkich straconych w całym turnieju. MUKS Bełchatów miał najgorszy bilans ze wszystkich trzech drużyn. Pierwsze miejsce przypadło drużynie z MUKS Widzew Łódź. Drugie miejsce zdobył zespół PTK Grot II Pabianice. W konkursie na najlepszą zawodniczkę zespołu zostały wyłonione:

MUKS Widzew Łódź – Emilia Bełbot

PTK Grot II Pabianice – Julia

MUKS Bełchatów – Zuzanna Mizerska

Cały Mikołajkowy Turniej w koszykówce dziewcząt U-14 został objęty Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Bełchatowskiego. Zdjęcia z turnieju w galerii.

Dawid Hayrapetyan reprezentował szkołę
w IX Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym „Przedświąteczna krzątanina”.
Uczeń rywalizował z  kolegami z innych szkół i zdobył dla naszej szkoły II miejsce.

 

W naszej szkole tradycyjnie z okazji Barbórki odbyło się spotkanie uczniów z górnikiem.  W spotkaniu w świetlicy szkolnej 1 grudnia uczestniczyły dzieci z najmłodszych klas z wychowawczyniami. Powitaliśmy górnika piosenką. Następnie dzieci z uwagą wysłuchały barwnych opowieści na temat strojów górniczych i pracy w naszej kopalni bełchatowskiej.


Dziękujemy Dyrekcji KWB Bełchatów i górnikowi panu Tomaszowi Tarnowskiemu.

 

 

Zapraszamy do udziału w SZKOLNYM KONKURSIE PLASTYCZNYM

„MAGIA ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA”

Konkurs podzielony jest na trzy kategorie wiekowe:

1. NAJPIĘKNIEJSZA CHOINKA – temat prac dla klas IV

2. BOŻONARODZENIOWE ANIOŁY – temat prac dla klas V

3. SZOPKA BOŻONARODZENIOWA – temat prac dla klas VI

Więcej informacji dotyczących konkursu znajdziecie tutaj.

 

Kolejna edycja konkursu plastycznego z cyklu "Papier w roli głównej" pt. "Z CZASEM WAM SIĘ UDA" miała swój finał w galerii Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie.
W dniu 26.11.2015 r. odbyła się uroczystość wręczenia nagród, wernisaż prac oraz warsztaty papierowej wikliny dla laureatów konkursu. Z naszej szkoły wzięło udział w tym  konkursie  5 dziewcząt z klas IV - VI. Z tej piątki dwie dziewczyny otrzymały nagrody - Julia Górna z Va oraz Zuzanna Pikulska z VIb, natomiast Julia Kęsy z IVa otrzymała wyróżnienie.

Po rozdaniu nagród laureaci wzięli udział w warsztatach, gdzie wykonywali świąteczne wieńce  z papierowej wikliny, które w domu trzeba będzie jeszcze odpowiednio ozdobić.

W dniu 27.11.2015r. w Szkole Podstawowej nr 13 odbył V Turniej Integracyjny „Wygrajmy razem”. Uczestnikami byli uczniowie naszej szkoły z klas 1b i 2a. Poza tym w rywalizacji wzięli udział uczestnicy warsztatu Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy, Domu Pomocy Społecznej, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 oraz dzieci z Przedszkola Integracyjnego. Zabawy angażowały zarówno starszych, jak i młodszych uczestników. Nikt nie został pominięty przy rozdaniu nagród.

Turniej został przygotowany we współpracy z władzami miasta i powiatu, których przedstawiciele byli obecni podczas imprezy. W organizację tego przedsięwzięcia była zaangażowana nasza szkoła oraz Warsztat Terapii Zajęciowej.

W dniu 26 listopada odbył się szkolny konkurs recytatorski „Wiersze radosne” dla klas IV - VI zorganizowany przez bibliotekę szkolną. Do konkursu przystąpiło 36 uczniów, którzy w dobry nastój wprowadzili wszystkich uczestników dzięki doskonałemu doborowi wierszy i wzorową recytacją. Jury w składzie: Barbara Udalska – przewodniczący, Dorota Rozpędek i Bożena Ciesielska przyznało nagrody:

I miejsce: Kacper Komicz (VIa)

 II miejsce Alicja Wojnar (VId)

 III miejsce Lena Chmiel (VId)

 Wyróżnienia:

 Maja Kosik (IVa)

 Ania Kostusiak (IVb)

 Ola Gawin (Va)

 Karolina Stępień (Va)

...

 

W dniu 27.11.2015r. w Szkole Podstawowej nr 13 odbył V Turniej Integracyjny „Wygrajmy razem”. Uczestnikami byli uczniowie naszej szkoły z klas 1b i 2a. Poza tym w rywalizacji wzięli udział uczestnicy warsztatu Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy, Domu Pomocy Społecznej, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 oraz dzieci z Przedszkola Integracyjnego. Zabawy angażowały zarówno starszych, jak i młodszych uczestników. Nikt nie został pominięty przy rozdaniu nagród.

Turniej został przygotowany we współpracy z władzami miasta i powiatu, których przedstawiciele byli obecni podczas imprezy. W organizację tego przedsięwzięcia była zaangażowana nasza szkoła oraz Warsztat Terapii Zajęciowej.

W dniu 26 listopada odbył się szkolny konkurs recytatorski „Wiersze radosne” dla klas IV - VI zorganizowany przez bibliotekę szkolną. Do konkursu przystąpiło 36 uczniów, którzy w dobry nastój wprowadzili wszystkich uczestników dzięki doskonałemu doborowi wierszy i wzorową recytacją. Jury w składzie: Barbara Udalska – przewodniczący, Dorota Rozpędek i Bożena Ciesielska przyznało nagrody:

 I miejsce: Kacper Komicz (VIa)

 II miejsce Alicja Wojnar (VId)

 III miejsce Lena Chmiel (VId)

 Wyróżnienia:

 Maja Kosik (IVa)

 Ania Kostusiak (IVb)

 Ola Gawin (Va)

 Karolina Stępień (Va)


25 listopada w bibliotece uczniowie klasy 5a i 4b  spotkali się z ludźmi, którzy zawodowo poświęcili się pomaganiu zwierzętom. Przybyli do nas: prezes Łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, p. Amanda Chudek,  powiatowy lekarz weterynarii, p. Henryk Wojciechowski, oraz  bełchatowscy i łódzcy weterynarze.

Goście w przystępny i obrazowy sposób uświadomili dzieciom, że decyzję o posiadaniu zwierzaka w domu trzeba podejmować świadomie, po przemyśleniu, gdyż wiąże się to z wieloma obowiązkami, często uciążliwymi. Dowiedzieliśmy się również, jak można pomóc zwierzętom w schronisku.  Spotkanie uatrakcyjniła przemiła suczka Fanta, której historię poznaliśmy i która szuka domu. Zainteresowanie uczniów było ogromne, o czym świadczyły liczne pytania.

W dniu 24 listopada odbył się szkolny konkurs recytatorski „Wiersze zapomniane” dla klas 0-III zorganizowany przez bibliotekę szkolną. Do konkursu  przystąpiło 38 uczniów. Uczniowie prezentowali wiersze M. Konopnickiej, St. Jachowicza, A. Fredry, W. Chotomskiej itp.

 Jury w składzie: dyr. Ewa Biegańska – przewodniczący, Dorota Rozpędek, Ewa Molka przyznało nagrody w dwóch kategoriach wiekowych:

Klasy  0-I

Nagrody:

I miejsce Ilona Krasoń (Ib)

II miejsce Jan Wojnar (If)

III miejsce Agata Król (Ie)

Wyróżnienia:

Julia Adamus (Ie)

Bartłomiej Jamróz (Id)

Sandra Siwiaszczyk (0b)

Klasy II-III

Nagrody:

I miejsce:   Gabriela Kruk (IIIc)

II miejsce:  Maria Książczyk (IIb) i Szymon Prasol (IIIc)

III miejsce: Julia Kladt (IIe) i Maja Mielczarek (IIIc)

Wyróżnienia:

Marcel Zgoda (IIc)

Aleksandra Stencel (IIIb)

Wiktoria Góralska (IIa)

Śniadanie daje moc … i łączy pokolenia

W dniu 6 listopada 2015r.  w naszej szkole świętowaliśmy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania ustanowiony w 2007r.

Do tego dnia wszyscy przygotowywaliśmy się wcześniej. Uczniowie na zajęciach  poznawali wartości odżywcze warzyw, owoców i innych produktów potrzebnych każdemu organizmowi do właściwego funkcjonowania,  a także 12 zasad zdrowego odżywiania dla dzieci. Dowiedzieli się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, który daje energię do nauki, koncentrację podczas lekcji i siłę do zabawy.

Każda klasa wspólnie wykonała owocowo- warzywną literę oraz owoc lub warzywo, z których powstała ogromna gazetka na holu szkoły. W piątek (6 XI) pod okiem wychowawców oraz osób towarzyszących (rodzice, babcie) dzieci samodzielnie przygotowywały zdrowe kanapki i sałatki. Nie zapomniano również o zasadach higieny. Po skończonej pracy nastąpiła degustacja przygotowanych potraw przy wspólnym stole. Wszyscy byli zadowoleni.

Było radośnie, smacznie, zdrowo, kolorowo i pomysłowo – jednym słowem … MNIAM, MNIAM !!!

P.S. Jesteśmy dumne z naszych uczniów, ponieważ pokazali, że doskonale znają zasady zdrowego żywienia, sami potrafią skomponować racjonalny posiłek, który da im energię do nauki i zabawy (rzeczywiście, poziom energii utrzymywał się dłuuuugo...).

 

Dawno, dawno temu w grocie pod Wawelem żył smok straszliwy, który młode damy  jadł na kilogramy… Wszyscy bardzo dobrze znamy tę legendę…

Mali aktorzy szkolnego koła teatralnego przedstawili ją w nieco innej wersji... I okazało się, że smoki też mogą  zmienić swoje zwyczaje żywieniowe, co niezmiernie ucieszyło króla i jego dwór. I odtąd wszyscy zawsze jedli bardzo zdrowo i żyli długo  i szczęśliwie… Mamy nadzieję, że przesłanie zawarte w spektaklu „Smoki, chłopcy i dziewczynki od dziś jedzą owoce i jarzynki” będzie wdrażane przez nas wszystkich każdego dnia. Przedstawienie oglądali 26 listopada 2015r. uczniowie klas 0 – III, rodzice oraz  zaproszone dwie grupy przedszkolne z Samorządowego Przedszkola „Bolek i Lolek”.

Magdalena Kotala, opiekun koła teatralnego

Zakończył się szkolny konkurs plastyczny pt. „Warszawa moja stolica”.  Na konkurs wpłynęła rekordowa ilość prac, było ich aż  84 z czego niestety 35 prac nie zostało zakwalifikowanych do konkursu (m.in. część z tych prac odbiegała od zadanego tematu, były też prace wykonane mało starannie). Komisja konkursowa miała naprawdę dużo pracy oceniając 50 prac, które spełniły wymogi konkursu.

Oto wyniki:

kategoria kl. I-II

I m         Jan Wojnar  kl.  If

II m        Bartosz Łeszyk   kl. Ic

III m       Emil Stępień   kl. IIe

kategoria kl. III-IV

I m         Patrycja Kalecińska  kl. IVb

II m        Weronika Burczyk   kl. IVa

III m       Julia Kęsy  kl. IVa

kategoria kl. V-VI

I m         Maria Kołodziejczuk  kl. Va

II m        Lena Chmiel  kl. VId

III m       Stanisław Kwaśniewski  kl. VId

Gratulujemy laureatom, dyplomy i nagrody zostaną wręczone na najbliższym apelu porządkowym. Nagrody zostały ufundowane przez  Komitet Rodzicielski oraz szkołę. Najwyżej ocenione prace są wywieszone na dwóch tablicach, na II piętrze. Niektóre z najlepszych prac zostaną wysłane w styczniu na ogólnopolski konkurs plastyczny organizowany przez Pałac Młodzieży w Warszawie.

Marzena Pikulska


„Dzisiaj wielka jest  rocznica – 11 listopada (…)”

W naszej szkole też świętowaliśmy 97 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.  Cała społeczność szkolna manifestowała swoją radość biało – czerwonymi kotylionami (w większości przygotowanymi przez Samorząd Uczniowski).

Klasy IIIc i Va przygotowały uroczyste akademie. Było podniośle, wzruszająco, ale nastrój panował radosny. Uczniowie przypomnieli smutną historię rozbiorów, przedstawili dążenia Polaków do wolności i wielką radość, gdy Polska wróciła na mapę Europy. Wiersze w wykonaniu trzecioklasistów przeplatane były pieśniami,  piosenkami, a nawet tańcem, zaś słowno – muzyczny montaż klasy piątej wzbogaciła prezentacja multimedialna i występy szkolnego chóru.

Piękne dekoracje do inscenizacji przygotowała pani Marzena Pikulska, chór – pani Gabriela Wionczyk, zaś reżyserkami przedstawień były panie: Gabriela Szybalska i Joanna Domańska. Zaangażowanie i staranne przygotowanie trzecio – i piątoklasistów zostało docenione przez widzów nagrodzone gorącymi oklaskami.

(jkd) .

Ślubowanie klas pierwszych

Ślubuję uroczyście!
Będę starał się być dobrym i uczciwym.
Będę strzegł honoru i dobrego imienia Szkoły.
Będę szanował swoich nauczycieli, przełożonych i rodziców.
Będę kochał swoją Ojczyznę!

Tymi słowami 22 października 2015 r. uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar naszej szkoły.
Na początku uczniowie poszczególnych klas zaprezentowali swoje programy artystyczne. Mimo dużej tremy wszystko wypadło znakomicie.
Ciepłymi słowami powitała pierwszaków w gronie uczniów Pani Prezydent Miasta Bełchatowa Mariola Czechowska.

Następnie pierwszoklasiści zostali pasowani na uczniów. Uroczystego pasowania na uczniów Szkoły Podstawowej nr 13 im. UNICEF  w Bełchatowie dokonał Pan Dyrektor Damian Nowak oraz  Pani Dyrektor Ewa Biegańska. Dzieci przyjmowały ten symboliczny gest z wielkim przejęciem, choć czasem z lekkim niepokojem.

W tym jakże wyjątkowym dniu dzieciom towarzyszyli rodzice i dziadkowie, którzy z dumą obserwowali, jak ich pociechy wstępują w szeregi szkolnej braci.  Po uroczystości był czas na wspólne fotografie oraz wręczenie dyplomów pamiątkowych. Częścią końcową uroczystości był poczęstunek w salach lekcyjnych. Dzieci otrzymały wiele upominków i życzeń.

Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wspaniałych kolegów i koleżanek, oraz wielu sukcesów w nauce. Niech zapał do nauki trwa w Was przez cały okres edukacji!

 

Jakże nie pisać wiersza,

jakże nie płonąć w podzięce
za światło, co się rozszerza,
za dar najpiękniejszy, za wiedzę!

K.I. Gałczyński

Tradycyjnie jak co roku uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego upamiętniające rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, pierwszej w Polsce i w Europie władzy oświatowej.

Tym razem akademię przygotowały klasy 2b, 4a oraz chór. Humorystyczne scenki przypomniały wszystkim o codziennych wydarzeniach z życia szkoły, a wiersze i piosenki były doskonałą formą podziękowania pracownikom oświaty za tę wyjątkową pracę.

Dorota Karaś 

 

UWAGA UCZNIOWIE KLAS 0 - VI

Zbiórka surowców wtórnych w naszej szkole od października 2015r. do 31 maja 2016r.

 

- makulatura (gazety, kartony itp., związane, zaklejone taśmą) - wtorek

- nakrętki plastikowe (w workach foliowych) - środa

Proszę przynosić w wyznaczonych dniach do wyznaczonego pomieszczenia na parterze. Panie z obsługi szkoły będą ważyć przyniesione surowce.

- baterie - proszę przynosić w czwartek i piątek:

klasy IV - VI - do sali 238

klasy 0 - III - do wychowawców klas (podpisane w woreczku)

Koordynator akcji

Bożena Konieczna 

 

Uczniowie naszej szkoły Zuzanna Pikulska, Aleksandra Szczepocka i Maciej Łakomy (wszyscy z klasy VIb) zajęli III miejsce w międzyszkolnym konkursie pod hasłem "Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia".

Konkurs odbył się 19 października w Szkole Podstawowej nr 3 w Bełchatowie. Zmagania konkursowe poprzedziła ciekawa tematyczna prelekcja. Ponadto uczestnicy konkursu mieli możliwość oglądania makiet z grzybami w naturalnej wielkości oraz plansz przedstawiających grzyby jadalne i trujące.

Grupę do konkursu przygotowała nauczycielka przyrody pani Bożena Konieczna.


Już drugi raz w tym roku szkolnym zaskoczył wszystkich Samorząd Uczniowski. Po raz pierwszy,30 września, kiedy to z okazji Dnia Chłopaka wszyscy (!) chłopcy z naszej szkoły, ci mali i ci duzi, zostali obdarowani "jabłuszkiem pełnym snów". Apetyczny upominek oraz dołączona do niego złota myśl, był powodem radości "naszych" chłopaków. Na pewno też ten miły gest dziewcząt z Samorządu Uczniowskiego sprawił, że poczuli się jak w raju. 
Drugą niespodzianką była zabawa pt. "Nasi Milusińscy", zorganizowana z okazji Dnia Edukacji Narodowej, popularnie zwanego Dniem Nauczyciela. W dniu 13 października pojawiły się w szkole zdjęcia naszych nauczycieli (i nie tylko). Żeby jednak nie było zbyt łatwo rozpoznać tych, których przecież świetnie znamy, fotografie pochodziły z czasów ich dzieciństwa. Oj, wiele było uciechy i wielkie emocje pod tablicą przy sklepiku! Tym bardziej, że dla "najbystrzejszych oczu" zapowiedziano niespodziankę. Okazało się, że uczniowie poradzili sobie z zadaniem całkiem nieźle.

Najlepsze wyniki w rozpoznawaniu uzyskały: Magda Marzec z kl. 6c (18 trafień), Joanna Skurnica z kl. 2d (15 trafień) oraz Maria Godlewska (kl. 3a), Olivia Sotek (kl. 3a),Wiktoria Szymańska (kl. 6c) i Martyna Kurzydlak (kl. 6d) (po 13 prawidłowych trafień). Zgodnie z zapowiedzią dziewczęta odebrały słodkie upominki. Ciekawe, dlaczego chłopcy nie wykazali się takim zaangażowaniem w rozpoznawaniu? Czyżby nie czuli się na siłach, czy też są mniej spostrzegawczy


A oto rozwiązanie naszej fotograficznej zagadki:

1. Elżbieta Rzymska
2. Sylwia Węglewska
3. Bożena Sażalska-Ciesielska
4. Anna Wiszowata
5. Elżbieta Grzegorska Kwaśniewska
6. Marzena Stężała
7. Bożena Konieczna
8. Izabela Stępińska
9. Ewa Molka
10. Anna Cieślak
11. Iwona Drygała
12. Robert Siewier
13. Barbara Wróblewska
14. Zofia Bajor
15. Joanna Kościelska-Domańska
16. Marzena Pikulska
17. Leoonard Siedziako
18. Ewa Biegańska
19. Magdalena Kotala
20. Małgorzata Pierszała
21. Magdalena Kępińska
22. Damian Nowak
23. Dorota Dekańska
24. Gabriela Wionczyk
25. Wioletta Stępień-Szczudło
26. Danuta Łoba
27. Adam Jarząbek
28. Jadwiga Szafrańska
29. Tomasz Wojciechowski

W poniedziałek 12 października uczniowie klasy 6c w ramach godziny wychowawczej spotkali się z Panią Jowitą Wasilewską, absolwentką naszej szkoły i propagatorką międzynarodowego projektu Szkół Równowagi i Odpowiedzialności Społecznej Longboard Kids.  Uczniowie w czasie spotkania dowiedzieli się, co to jest longboard, co zakłada inicjatywa Longboard Kids oraz jak mogą stać się częścią projektu. Dodatkowo każdy mógł spróbować swoich sił na desce i przekonać się, że nie jest to wcale takie trudne, jak na początku się wydaje! Wszyscy stwierdzili, że jest to bardzo ciekawa i aktywna forma spędzania wolnego czasu.

Pani Jowitko, DZIĘKUJEMY!!!

25 września  klasa Va miała zajęcia plastyczne w plenerze, zadaniem  uczniów było  narysowanie kredkami bądź ołówkiem fragmentu okolicy w pobliżu szkoły. Wszyscy bardzo pilnie pracowali. Było to pierwsze w tej klasie tego typu rysowanie z natury i jak się okazało całkiem nieźle im wyszło, za swoje rysunki otrzymali same dobre i bardzo dobre oceny. Na szóstki muszą jeszcze  popracować.

 

W środę, 23 września, odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2015/2016.
 
Prezydium SU stanowią:
Lena Chmiel 6d
Wiktoria Szymańska 6c
Hubert Retek 4c.
Gratulujemy!
 
Poczty sztandarowe stanowić będą:
 
klasa 6a:
Anna Gawron
Konrad Gogul
Klaudia Klukowska
Kacper Komicz
Kamil Malec
Elwira Rorat
Paulina Włodarczyk
Maciej Zochniak 
 
klasa 6b:
Michał Kołodziejczyk
Klaudia Kowalczyk
Alicja Siwik
 
klasa 6c:
Julita Jarzębowska
Aleksandra Kurek
Wiktor Zawadzki
 
klasa 6d:
Julia Binek
Lena Chmiel
Martyna Kurzydlak
Alicja Wojnar.
 
Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i liczymy na owocne działania!
(J. Domańska, W. Stępień -Szczudło)

W dniach od 8-10 września uczniowie z naszej szkoły brali udział w projekcie ekologiczno -artystycznym zorganizowanym dla dzieci z województwa łódzkiego KOLOROWA LOKOMOTYWA LATO 2015 - NA ZIELONYM SZLAKU. Celem trzydniowych zajęć było zwiększenie poziomu świadomości ekologicznej oraz  wiedzy i umiejętności w zakresie twórczości ekologiczno-artystycznej.

W pierwszym dniu, na terenie łódzkiego Zoo przy okazji gry terenowej uczniowie poznali kilka ciekawostek dotyczących zwierząt tam żyjących. Gratką była możliwość "przytulenia" 4-ro letniego węża z rodziny dusicieli. A w Parku Wzniesień Łódzkich (Łagiewniki) w trakcie wycieczki zdążyli jedynie wysłuchać ciekawej prelekcji leśnika, natomiast druga z zaplanowanych gier terenowych nie odbyła się z powodu nadciągającej ulewy.

W drugim dniu odkrywali ciekawe miejsca w Przedborskim Parku Krajobrazowym najpierw zwiedzając Rezerwat stepowy Murawy Dobromierskie, który jest najbogatszym skupiskiem roślin stepowych na obszarze całej północnej części Wyżyny Środkowomałopolskiej. Następnie przeszli do Rezerwatu leśnego Bukowa Góra, w którym można znaleźć oprócz ciekawej fauny i flory liczne skamieliny zwierząt żyjących w pradawnym oceanie zalewającym niegdyś te tereny. Po wędrówce przyszedł czas na warsztaty plastyczne inspirowane przyrodą: malarskie, ceramiczne i fotograficzne.

W ostatnim dniu dzieci wzięły udział w warsztatach z rękodzieła i sztuki  ludowej, w których przyroda jest podstawowym źródłem inspiracji i tworzywem pracy twórczej.  W czasie warsztatów wykonywali m.in. ekologiczną biżuterię, kwiaty z bibuły, łowickie wycinanki oraz rzeźbili w drewnie. Te warsztaty odbyły się w MCK Bełchatów.

Po wyjazdach ekologiczno-artystycznych odbędą się 3 konkursy na najlepsze prace zainspirowane całym cyklem zajęć z projektu KOLOROWA LOKOMOTYWA.

I znów zabrzmiał szkolny dzwonek!

1 września, po dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie, nauczyciele, uczniowie i rodzice ponownie wypełnili mury naszej szkoły, by wspólnie przywitać nowy rok szkolny 2015/2016. Ani pogoda za oknem, ani wysoka (oj wysoka!) temperatura w dużej sali gimnastycznej nie wskazywały, że wakacje się skończyły!

Przypomnieli o tym uczniowie klas 2e i 6a wraz z wychowawczyniami – panią Magdaleną Kotalą i Wiolettą Stępień-Szczudło, którzy przygotowali z tej okazji krótką część artystyczną.

Początek należał jednak do nowego pana dyrektora Damiana Nowaka, który w kilku słowach przywitał zebranych gości oraz złożył swoim nowym podopiecznym i współpracownikom najlepsze życzenia – sukcesów, radości i powodzenia w nowym roku szkolnym. Wspomniał także o rocznicy tragicznych wydarzeń września 1939r., które upamiętnili chwilę później również uczniowie z klas 2e i 6a.

A gdy minął moment zadumy… na scenę „wjechał” rozśpiewany pociąg relacji wakacje-szkoła, który „przywiózł” dzieci pełne wakacyjnych wrażeń. „Pasażerowie” zajęli miejsca na zaaranżowanym przez panią Marzenę Pikulską peronie i się zaczęło…

…wspominali błogie chwile wakacyjnego lenistwa,

…prezentowali przywiezione pamiątki,

…w rytmie rap przypomnieli zasady, obowiązujące w szkole,

…poskarżyli się na brak zapisów w szkolnych programach, dotyczących obowiązku przynoszenia na lekcje uśmiechów,

…a na koniec dodali wszystkim otuchy przed wyzwaniami nowego roku szkolnego, śpiewając z radością hymn szkoły!

Cóż, młodsi uczniowie byli zachwyceni. Starsi… cieszyli się, że znów spotkali dawno niewidzianych kolegów!

„Wakacyjny pociąg nasz, wiezie dzieci, bo już czas...”

 

UWAGA !!!

NOWY WZÓR LEGITYMACJI SZKOLNEJ


Najważniejszą zmianą  w nowych wzorach legitymacji szkolnej jest wprowadzenie wymogu wpisywania numeru PESEL.
Zgodnie z  nowym rozporządzeniem, legitymacje szkolne wydane  na dotychczasowych  drukach, zachowują ważność do czasu ukończenia przez ucznia nauki w szkole  - z zastrzeżeniem, że na drugiej stronie tych legitymacji, osoba upoważniona przez dyrektora szkoły dokona wpisu  numeru PESEL i poświadczy  to pieczęcią urzędową szkoły. Legitymacje bez wpisanego numeru PESEL, traktowane są jako nieważne i nie poświadczają uprawnień do ulgowych przejazdów.
Zapraszamy więc wszystkich uczniów z legitymacjami do sekretariatu szkoły w celu dokonania ich aktualizacji.