Rok szkolny 2016/2017

 

W dniu 23 czerwca 2017r. uczniowie nagrodzeni w konkursach "Środowisko ponad wszystko" i "EKO Moda" odebrali dyplomy i piękne nagrody. Organizatorkami konkursów były panie: Bożena Konieczna, Beata Pietrzak i Joanna Mozdrzanowska. Fundatorem nagród w obu konkursach było Starostwo Powiatowe w Bełchatowie.

Nagrodzeni:

- Środowisko ponad wszystko

- EKO MODA

 

Wykazali się ogromną wiedzą

o Patronie Miasta Bełchatowa - Świętym Janie Pawle II

W dniu 9 czerwca 2017 roku odbył się  XIV Powiatowy Konkurs „Pontyfikat Świętego Jana Pawła II” organizowany przez Szkołę Podstawową nr 13  im. UNICEF w Bełchatowie. Przebiegał on pod honorowym patronatem:

 • Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Marka Marczaka - Administratora Archidiecezji Łódzkiej,
 • Pani Marioli Czechowskiej - Prezydent Miasta Bełchatowa,
 • Pana Waldemara Wyczachowskiego - Starosty Powiatu Bełchatowskiego.

    Wzięło w nim udział 33 uczniów ze szkół podstawowych z Bełchatowa i Powiatu Bełchatowskiego. Były to: SP nr 3, SP nr 4, SP nr 5, SP nr 8, SP nr 9, SP nr 12, SP nr 13 oraz szkoły podstawowe z Drużbic, Kaszewic, Kurnosa i Łękińska. Konkurs rozpoczął się Mszą świętą w kościele p.w. Zesłania Ducha Świętego  w Bełchatowie. Celebracji przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Ireneusz Pękalski.

Po Mszy świętej i wspólnym zdjęciem z księdzem z biskupem uczestnicy Konkursu wraz z opiekunami udali się do Urzędu Miasta Bełchatowa, gdzie w Sali Herbowej odbyły się eliminacje  konkursowe. Wśród zadań konkursowych, polegających na sprawdzeniu wiedzy o Osobie Świętego Jana Pawła II, na uwagę zasługuje praca plastyczna polegająca na wykonaniu kalendarza na rok 2018, ukazującego miejsca pamięci poświęcone Świętemu Janowi Pawłowi II – Patronowi Miasta Bełchatowa oraz prezentacja świętych, beatyfikowanych i kanonizowanych przez Papieża Jana Pawła II. Konkurs wpisuje się od 2013 roku w obchody Patrona Miasta Bełchatowa.

W wyniku eliminacji konkursowej wyłoniono laureatów, którym zaproszeni goście, sponsorzy oraz członkowie Jury wręczyli nagrody. Zwycięzcami Konkursu są:

I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 13

 1. Maja Mielczarek
 2. Maja Kądzioła
 3. Julia Górna

II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 9

 1. Kinga Janura
 2. Aleksandra Nitecka
 3. Krystian Warcholiński

III miejsce - Szkoła Podstawowa w Drużbicach

 1. Marta Piestrzyńska
 2. Karol Miłkowski
 3. Kinga Staszek

Nagrodę specjalną za najpiękniej wykonany kalendarz otrzymali uczniowie Szkoły Podstawowej  nr 3 i nr 8.

Wszyscy pozostali uczestnicy również zostali nagrodzeni za duży wkład pracy w zdobycie wiedzy o naszym Wielkim Rodaku. Konkurs przebiegał w miłej atmosferze.

Organizator - Jolanta Pawlak

XV MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O UNICEF-ie I KONWENCJI PRAW DZIECKA

W dniu 7 czerwca w naszej szkole odbył się XV Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o UNICEF-ie i Konwencji Praw Dziecka. W konkursie wzięli udział przedstawiciele pięciu bełchatowskich szkół podstawowych z klas IV-VI, którzy sprawdzili swoją wiedzę rozwiązując test oraz uczestnicząc w konkurencjach o charakterze zabawy.

Każda kolejna edycja konkursu, to święto całej naszej szkoły, noszącej z dumą imię UNICEF.

Dziękujemy uczniom i ich opiekunom za udział w tegorocznym konkursie.

Wyniki konkursu:

I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 5
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 12
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 8

Organizatorzy: Beata Pietrzak, Maria Walczak, Joanna Mozdrzanowska

Dnia 1 czerwca, z inicjatywy biblioteki szkolne, społeczność naszej szkoły włączyła się do ogólnopolskiej akcji promującej  książki i czytanie „Jak nie czytam jak czytam”. Głównym pomysłodawcą i organizatorem akcji jest redakcja czasopisma „Biblioteka w Szkole”. Była to już druga  próba pobicia rekordu czytania w jednym momencie jak największej liczby osób w Polsce. Około godziny 10-tej społeczność naszej szkoły zgromadziła się na holu głównym ; zgodnie z ustaleniami każdy uczestnik  przyniósł ze sobą swoją ulubioną książkę i przez kilkanaście minut wszyscy oddali się cichej lekturze.

29 maja w Łodzi, w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej zostały wręczone nagrody w XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Dzieci i Młodzieży pn. „25 lat PSP – Profesjonalni, Sprawni, Pomocni”, organizator Komendant Główny PSP- Szef Obrony Cywilnej Kraju. Uczennica naszej szkoły z klasy Vb Patrycja Kalecińska zajęła w tym konkursie III miejsce w etapie wojewódzkim i jej praca zakwalifikowała się do etapu ogólnopolskiego. Gratulujemy!

23 maja biblioteka szkolna zaprosiła reprezentantów poszczególnych klas II i III do udziału w corocznym konkursie Mistrz Pięknego Czytania. W eliminacjach klasowych do udziału w konkursie zostali wybrani:

Nadia Dziadczyk kl. 2a.

Michał Kolanek kl. 2b

Anetka Kamińska kl. 2c

Bartek Jamróz kl. 2d

Bruno Hertel kl. 2e

Piotr Smejda kl. 2f

Hania Pędziwiatr kl. 3a

Ola Kaczorowska kl. 3b

Mateusz Krawczyk kl. 3c

Klaudia Fukiet kl. 3d

Michał Morek kl. 3d

Emil Stępień kl. 3e

Mistrzem Pięknego Czytania klas II w roku szkolnym 2016/2017 została uczennica klasy 2c Anetka Kamińska. Tytuł Mistrz Pięknego Czytania klas III przypadł w udziale uczniowi klasy 3e Emilowi Stępniowi. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Laureatom serdecznie gratulujemy.

Bibliotekarki

Ubiegły tydzień (15 -19 maja) klasy VI a i VI b spędziły na zielonej szkole w Mrówkach nad Jeziorem Wilczyńskim w Wielkopolsce. Pachnące lasy, ptasie symfonie, pyszne jedzonko, piękna pogoda i ... wyzwania, którym trzeba było sprostać - oto, z jakim wspomnieniami wrócili nasi uczniowie. Zajęcia niecodzienne: ustawianie skrzynek (rekord Pauliny - 29, bo nikt nie był w stanie więcej jej dorzucić ;-), tyrolka, czyli zjazd na linie między drzewami, wahadło, zwane "tarzanem", pająk, strzelanie z łuku i wiatrówki, kajaki, nocna gra terenowa, oto niektóre z atrakcji przygotowanych przez profesjonalną kadrę instruktorską. Atmosfera panowała iście wakacyjna. Nie chciało się wracać :-(. Ale może w przyszłym roku znów się wybierzemy? 

PYSZNIE I KOLOROWO

W środę 17 maja uczniowie klas IVb i Vc, w ramach programu "Trzymaj formę - jedz warzywa i owoce", przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek degustację zdrowych przekąsek i sałatek.

Było zdrowo, kolorowo i pysznie!

II MIĘDZYSZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY „MISTRZ MATEMATYKI”

     W dniu 11.05.2017 w Szkole Podstawowej nr 8 w Bełchatowie odbył się II MIĘDZYSZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY „MISTRZ MATEMATYKI” Do konkursu przystąpiło osiem szkół podstawowych z terenu naszego miasta. Konkurs został rozegrany w czterech kategoriach wiekowych, w kategorii: klas III, klas IV, klas V i klas VI.

Uczniowie mieli do rozwiązania 10 zadań zamkniętych i 3 zadania otwarte. Naszą szkołę reprezentował zespół wspaniałych umysłów ścisłych: Zuzia Gul, Joasia Patrzyk, Brajan Bednarek, Sandra Romaniszyn, Bartek Błaźniak, Julia Górna i Nina Hertel.

Mistrzowskie tytuły zdobyli: Brajan Bednarek i Bartek Błaźniak.

Wielkie gratulacje!!!

„ZIELONO MI”

II POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI

II Powiatowy Konkurs Recytatorski pod hasłem „Zielono mi” –„ Wiosna w ogrodzie” dla uczniów klas I - III, który odbył się dnia 09.05.2017r. w Szkole Podstawowej nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego w Bełchatowie zaowocował po raz kolejny dużymi sukcesami naszych najmłodszych uczniów.  

Ilona Krasońuczennica klasy IIb (integracyjnej) wspaniale zaprezentowała się w wierszu A. Patej – Grabowskiej pt. „Przygoda Kropelki” -  zdobyła I miejsce  w kategorii uczniów klas II.

Pola Gągała – uczennica klasy Ia przedstawiła wiersz pt. „Duszki leśne” Doroty Gellner zajmując również I  miejsce w kategorii uczniów klas I.  

Gratulacje !!!

XI OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI

 „Przyroda w sercu i w poezji”

Konkurs recytatorski pod hasłem „Przyroda w sercu i poezji” po raz XI odbył się w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Bełchatowie.

Składał się z II etapów:

I etap – konkurs plastyczny do wybranego wiersza,

II etap – to recytacja wybranego wiersza o tematyce przyrodniczej, który ukazał się na łamach czasopisma „Świerszczyk”.

Szkołę Podstawową nr 13 w konkursie recytatorskim reprezentowali uczniowie z klasy integracyjnej IIb - Wiktor Juszczyk i Adrian Kaczmarek.

I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim - Wiktor Juszczyk zaprezentował się w wierszu Moniki Milewskiej pt. „Cała Ona”, swoją spontaniczną interpretacją ujął jury, Adrian Kaczmarek otrzymał dyplom za udził, recytował wiersz Doroty Gelner „Motyle znad łąki”.

W konkursie plastycznym szkołę reprezentowali również uczniowie klasy IIb integracyjnej,w składzie: Julia Bagińska, Aleksandra Kilan, Wiktoria Wojtkowska, Zofia Szewczyk.

II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym – Julia Bagińska.

Gratulacje !!!

Anna Kwiatkowska

WYNIKI KONKURSU PRZYRODNICZO - EKOLOGICZNEGO

Rozstrzygnięto szkolny konkurs wiedzy przyrodniczo - ekologicznej dla uczniów klas czwartych, piątych i szóstych, którego organizatorkami były pani Bożena Konieczna i pani Joanna Mozdrzanowska. Wyniki konkursu dla poszczególnych poziomów znajdują się poniżej w załącznikach. Uczestnikom gratulujemy obszernej wiedzy przyrodniczej i ekologicznej! Zdjęcia z konkursu znajdziecie w naszej galerii.

- klasy IV
- klasy V
- klasy VI

WYNIKI KONKURSÓW PLASTYCZNO - EKOLOGICZNYCH

Rozstrzygnięto konkursy plastyczno-ekologiczne dla uczniów klas czwartych na plakat pt. „Środowisko ponad wszystko” oraz dla uczniów klas piątych na projekt stroju z surowców wtórnych pt. EKO MODA.

Organizatorkami konkursów były: pani Bożena Konieczna, pani Joanna Mozdrzanowska i pani Beata Pietrzak. Wystawa prac konkursowych zorganizowana jest na holu i korytarzu 2 piętra.

- plakat

- EKO MODA

27 kwietnia 2017 roku Trzynastka rozpoczęła świętowanie majowych świąt narodowych:

1 maja- Święta Pracy

2 maja – Dnia Flagi Państwowej

3 maja – Święta Konstytucji

Biało-czerwone barwy zdominowały szkolne korytarze, a odświętne stroje wyparły tego dnia jeansy i koszulki.

Punktem kulminacyjnym świętowania były dwa uroczyste apele przygotowane przez uczniów klas IIIe i IVc wraz z wychowawczyniami – panią Magdaleną Kotalą i Wiolettą Stępień-Szczudło, którzy zaprosili grono pedagogiczne i całą społeczność uczniowską na niezwykłą lekcję historii.

Wcielając się w role przedstawicieli XVIII-wiecznej Polski – króla, szlachty, chłopów i mieszczan, ukazali okoliczności uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji. Klasa IIIe uświetniła swój występ wspaniałymi tańcami – polonezem i tańcem z flagą oraz piosenkami o ukochanej ojczyźnie. Przedstawienie IVc dopełniły chwytające za serce utwory muzyczne, wykonane przez szkolny chóru „Fantazja” pod przewodnictwem pani Gabrieli Wionczyk.

Wspaniałą dekorację podkreślającą ducha tamtych wydarzeń wykonała pani Marzena Pikulska.

Komu potrzebna jest historia?
– pytała jedna z występujących uczennic?

Historia potrzebna jest nam wszystkim, także Tobie. Bo- jak powtarzał Jan Paweł II – tracąc pamięć, gubimy swoją tożsamość i wyrzekamy się cząstki samych siebie, być może tej najcenniejszej, bez której przestajemy rozumieć otaczający nas świat.”

W dniu 26.04.2017r. w Szkole Podstawowej nr 12 w Bełchatowie odbył się XI Powiatowy Konkurs Wiedzy Regionalnej "Bełchatów - moje zielone miasto". W konkursie wzięli udział uczniowie klas III ze szkół bełchatowskich: SP 1, SP 4, SP 8, SP 9, SP 12, SP 13, Niepublicznej Szkoły Podstawowej.

 

Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Wiktoria Góralska z klasy 3a,

Zuzanna Gul z klasy 3b,

Aleksandra Kaczorowska z klasy 3b,

Barbara Haładaj z klasy 3d.

Celem konkursu jest propagowanie wśród uczniów edukacji regionalnej, wiedzy o Bełchatowie, jego zabytkach i miejscach pamięci narodowej.


Konkurs przebiegał w dwóch etapach:
I etap - turniej wiedzy;
II etap -praca plastyczna na temat "Bełchatów - Moje miasto za sto lat".

Wyniki konkursu:
I miejsce -Niepubliczna Szkoła Podstawowa
II miejsce - SP nr 4
III miejsce - SP nr 12
Wyróżnienia - SP nr 1, SP nr 8, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9, SP nr 13.

Piękne nagrody książkowe ufundowane zostały przez Starostwo Powiatowe w Bełchatowie i Radę Rodziców.

Dorota Karaś

 UWAGA! Zmiana terminu

Zapraszamy uczniów klas IV, V i V do udziału

w konkursie z zakresu wiedzy ekologicznej w dniu 28 kwietnia 2017r (piątek)

klasy IV - 2 lekcja

klasy V - 3 lekcja

klasy VI - 4 lekcja

Konkurs odbędzie się w sali 238.

 

 21 kwietnia b.r. uczennice naszej szkoły wzięły udział w przesłuchaniach XXIII Małego konkursu Recytatorskiego organizowanego przez MCK w Bełchatowie. W kategorii klas I - III zaprezentowały się Pola Gągała z klasy Ia, która zajęła III miejsce oraz Wiktoria Góralska z klasy IIIa. Klasy starsze reprezentowały: Gabrysia Kruk z klasy IVc, zdobywczyni III miejsca oraz Ola Gawin z kl. VI a, która otrzymała wyróżnienie. Dziewczętom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów scenicznych.

Dnia 3 kwietnia 2017r. w bibliotece szkolnej odbyły się eliminacje

do organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie

XXIII małego Konkursu  Recytatorskiego

W kategorii klas IV-VI naszą szkołę będą reprezentowały w konkursie miejskim laureatki etapu szkolnego:

Gabriela Kruk klasa IVc „Foka” – Jan Brzechwa

Aleksandra Gawin klasa VIa „Trzy okna” – Kazimierz Wierzyński

Uczennice walczyć będą o główne trofeum konkursu „ZŁOTĄ MASKĘ”.

Impresje wielkanocne

Uczeń naszej szkoły, Błażej Beśka został zaproszony przez Szkołę Podstawową nr 1 w Bełchatowie do udziału w cyklicznych warsztatach integracyjnych Impresje wielkanocne, podczas których obejrzał przedstawienie o świątecznych tradycjach i wykonał przepiękny stroik. Wspólnie z uczniami z bełchatowskich szkół i przedszkola integracyjnego skosztował też wielkanocnych babek i mazurków.

PODZIĘKOWANIE

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi w Bełchatowie

dziękuje

Fundacji Banku Zachodniego im. Stefana Bryły

za bezpłatne przekazanie sprzętu komputerowego na rzecz naszej szkoły.

Zakończył się szkolny konkurs pt. Wielkanoc w rozmiarze XXL. Na konkurs wpłynęło  40 prac, w tym dwie nieregulaminowe, wszystkie prace zostały wyeksponowane na II piętrze . Oto nagrodzone osoby:

klasy I-III  - Wielkanocna pocztówka
I m Nadia Dziadczyk
II m Amelia Borowska
III m Wiktoria Grzybowska

klasy IV - Wielkanocna pisanka
I m Gabriela Kruk
II m Natalia Foltyn
III m Maja Mielczarek

klasy V - Kurczak, zając lub baranek  w 3D
I m Patrycja Kalecińska
II m Aleksandra Gul
III m Magdalena Domagała

klasy VI - Koszyk wielkanocny
I m Julia Górna
II m Aleksandra Gawin
III m Julia Walczak

Zdjęcia nagrodzonych prac znajdziesz w galerii.

Uczniowie kilku podstawówek, którzy biorą udział w projekcie Akademia Siatkówki PGE Skry Bełchatów, mogli potrenować razem z zawodnikami PGE Skry, zdobyć autografy i pamiątkowe zdjęcia.

 

3 kwietnia naszą szkołę odwiedzili Mariusz Wlazły i Mariusz Marcyniak, przyszli na trening dziewcząt. Siatkarze PGE Skry aktywnie uczestniczyli w treningu, a na koniec pozowali do wspólnych zdjęć i rozdawali autografy.

Głosujcie na zatoczkę postojową ,,Kiss and Ride". Bełchatowski pomysł walczy w ogólnopolskim konkursie na najbardziej inspirujące projekty budżetów obywatelskich. Zatoka przy SP nr 1 jest ułatwieniem dla rodziców odwożących dzieci do szkoły i świetnym rozwiązaniem, z którego mogą skorzystać inni. Głosować można do 28 kwietnia - jeden głos z jednego komputera - http://www.portalsamorzadowy.pl/serwis/mieszkam-tu-2017/nominacje/belchatow-zatoczka-postojowa-kiss-and-ride,91372.html

 

UWAGA! Zmiana terminu

Zapraszamy uczniów klas IV, V i V do udziału

w konkursie z zakresu wiedzy ekologicznej w dniu 28 kwietnia 2017r (piątek)

klasy IV - 2 lekcja

klasy V - 3 lekcja

klasy VI - 4 lekcja

Konkurs odbędzie się w sali 238.

 

I Szkolny Konkurs „Pontyfikat Świętego Jana Pawła II

      W czwartek, 30 marca 2017r.  w Szkole  Podstawowej  nr 13  w Bełchatowie odbył się I Szkolny Konkurs „Pontyfikat Świętego Jana Pawła II”, zorganizowany na okoliczność 12–tej rocznicy śmierci Papieża, Świętego Jana Pawła II. Gościem honorowym był ks. Władysław Staśkiewicz - Proboszcz Parafii p.w. Zesłania Ducha Świętego w Bełchatowie.

 

W konkursie brali udział uczniowie klas IV – VI, którzy musieli wykazać się wiedzą dotyczącą życia Karola Wojtyły - młodości, kapłaństwa, posługi biskupiej w Krakowie i papieskiej w Rzymie.

Uczestnicy w trzyosobowych grupach rozwiązywali krzyżówkę, układali puzzle, rozpoznawali osoby na zdjęciu, uzupełniali planszę z zaznaczonymi na niej obrazkami – symbolami ukazującymi „drogę Karola Wojtyły do świętości”.

                Nagrody z rąk Księdza Proboszcza - Władysława Staśkiewicza i Dyrektora Szkoły - Damiana Nowaka otrzymały trzy zwycięskie drużyny:

I miejsce - klasa VIa: Julia Górna, Julia Walczak, Olga Karbownik,

II miejsce - klasa IVc: Maja Kądzioła, Maja Mielczarek, Szczepan Siwik,

III miejsce - klasa VIb: Nina Hertel, Oliwia Rechenek, Oliwia Jon.

Konkurs przygotowała  p. Jolanta Pawlak – katechetka SP nr 13.

Kontynuacją Konkursu będzie XIV Powiatowy Konkurs „Pontyfikat Świętego Jana Pawła II, który odbędzie się 9 czerwca 2017r. w ramach obchodów Dnia Patrona Miasta Bełchatowa. (więcej zdjęć w galerii)

Gorąco zachęcamy do udziału i głosowania na SP13 w plebiscycie na NAJFAJNIEJSZĄ SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ W POWIECIE BEŁCHATOWSKIM:

http://belchatow.naszemiasto.pl/plebiscyt/najfajniejsza-szkola-podstawowa-w-powiecie-belchatowskim,39095,t,id.html

Szanowni Państwo!

NABÓR DZIECI DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH (klasa 0)
i DO KLAS PIERWSZYCH w SP 13 W BEŁCHATOWIE
na rok szkolny 2017/2018

31 marca - 21 kwietnia 2017r.

ZAPRASZAMY!

REKRUTACJA DO KLASY PIERWSZEJ

(dokumenty do pobrania)

zasady naboru do klasy I
zgłoszenie (obwód)
wniosek o przyjęcie (spoza obwodu)
- oświadczenie woli
- dane osobowe
 

ZAPISY DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH

(dokumenty do pobrania)

- regulamin
- wniosek o przyjęcie
oświadczenie o wielodzietności
osoby samotnie wychowujące dziecko
odległość od szkoły
- oświadczenie woli
dane osobowe

W dniu 29 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie historycznym "Wybitne postaci w historii Polski - Józef Piłsudski" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 3 w Bełchatowie. Reprezentanci naszej szkoły pod opieką pani Beaty Pietrzak zajęli I miejsce. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Najlepsza  aktorka jest w naszej szkole!

Amelka Zochniak ucz. klasy IIIe  została zauważona i nagrodzona przez jury II Powiatowego Festiwalu Teatrzyków Szkolnych dla klas I – III, który odbył się 23 marca 2017r. w Szkole Podstawowej nr 12 w Bełchatowie.  Amelko - gratulujemy.

 

Grupa teatralna „ I już” zaprezentowała podczas zmagań  teatralnych „Dziewczynkę z zapałkami” – otrzymaliśmy wyróżnienie.

Zachęcamy do udziału w głosowaniu na bełchatowski pomysł zgłoszony do ogólnopolskiego konkursu promującego najbardziej inspirujące projekty budżetów obywatelskich: http://www.portalsamorzadowy.pl/serwis/mieszkam-tu-2017/nominacje/belchatow-zatoczka-postojowa-kiss-and-ride,91372.html

Jak co roku 21 marca 2017 świętowaliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Tradycyjnie, odbył się w tym dniu szkolny konkurs Dzieciaki z klasą. Po trzech rundach zmagań wyłonieni zostali zwycięzcy.
I miejsce i tytuł DZIECIAKÓW Z KLASĄ zdobyli
uczniowie z klasy 6a: Julia Górna, Eryk Lipiński i Klaudia Siwiaszczyk.
II miejsce wywalczyła drużyna z klasy 4c:
Maja Mielczarek, Sandra Pluta i Szymon Prasol.
III miejsce przypadło klasie 5c:
Maciejowi Janowskiemu, Zuzannie Nowak i Piotrowi Kotynie.
Gratulujemy!!!
Samorząd Uczniowski

Dzień Irlandzki

15 marca 2017  roku odbył się w naszej szkole Dzień Irlandzki w ramach zbliżającego się Dnia Św. Patryka, który tradycyjne  jest obchodzony  17 marca w Irlandii oraz w innych częściach świata.

 

Nauczyciele angielskiego przygotowali na uroczystość turniej wiedzy o Irlandii i Dniu Św. Patryka.

 

Do rozgrywek stanęło po 3 reprezentantów z klas IV-VI. Uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania,  wykazać się w konkurencji sportowej, rozpoznać utwór muzyczny. Ponadto, każda klasa przygotowała strój związany z Św. Patrykiem oraz słodki poczęstunek inspirowany barwami Irlandii.

Wszyscy uczniowie i nauczyciele byli ubrani na zielono tego dnia. Rywalizacja była bardzo ostra, ale nie brakowało też dobrej zabawy.  Zwycięzcy konkursu:

I miejsce- klasa 4C

II miejsce- klasa 6B

III miejsce –klasa klasa 6A

Po ogłoszeniu wyników uczniowie  robili wspólne zdjęcia oraz częstowali się słodkościami.

Trzyosobowe zespoły uczniów klas drugich wzięły udział w imprezie czytelniczej „Stacja Tuwimowo”. W szkolnej czytelni czekało na dzieciaki sporo atrakcji: zagadki, piosenki, prezentacja multimedialna nt. różnych środków transportu, zabawy ruchowe z chustą

 

no i oczywiście gwóźdź programu - wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa”. Nie zabrakło również czasu na twórczość plastyczną. Każda grupa „zapełniła” jeden z wagonów pociągu wcześniej przygotowanym przez uczniów „towarem”.

Efekt końcowy można podziwiać na holu szkoły na II piętrze i… na zdjęciach. Biblioteka zaprasza.

GŁOSOWANIE

Zapraszamy do głosowania na naszą laleczkę w konkursie UNICEF Wszystkie Kolory Świata.
Głosowanie odbywać się będzie od 10.03.2017r. (od godz. 11.00) do 17.03.2017r. (do godz. 11.00). Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się dnia 17.03.2017r.
W czasie trwania konkursu użytkownicy Facebooka, którzy zechcą oddać głos na naszą laleczkę, muszą się zalogować na swoje konto, wejść w aplikację konkursową kliknąć "Przeglądaj laleczkiw okienko "miejscowość" wpisać Bełchatów, nasza laleczka przypisana jest do naszej szkoły; następnie należy kliknąć w ikonę ”Oddaję głos” znajdującą się pod zdjęciem. Liczba głosów pod zdjęciem oznacza sumę dotychczas oddanych głosów.
To od Was zależy ile głosów zbierzemy.
Korzystanie z aplikacji konkursowej jest możliwe wyłącznie za pośrednictwem komputerów
stacjonarnych i laptopów. Aplikacja nie posiada wersji mobilnej na telefony komórkowe i tablety.
Nagrodą w konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę jest koncert Ambasadora Dobrej Woli
UNICEF Majki Jeżowskiej w zwycięskiej szkole.
Link: https://apps.facebook.com/unicef-kolory- swiata/galeria.powieksz?lalka=116

07 marca 2017r. odbył się w naszej szkole III Międzyszkolny Konkurs Piosenki Angielskiej

W kategorii soliści i zespoły rywalizowali uczniowie klas 4-6 bełchatowskich szkół, prezentując naprawdę wysoki poziom.

Po długich i trudnych obradach jury podało werdykt:

w kategorii zespoły I miejsce przyznało bezkonkurencyjnemu duetowi ze Szkoły Podstawowej Nr 5 - Amelii Binieckiej i Kai Płomińskiej. Dziewczynki zaśpiewały piosenkę We don’t belive what’s on TV grając na  instrumentach.

II miejsce zajął zespół NINE z Zespołu Szkolno Przedszkolnego Nr 9, który zaprezentował się z utworem Just the way you are.

W kategorii soliści  I miejsce za utwór Skyfall otrzymała Aleksandra Wyczachowska ze Szkoły Podstawowej Nr 1.  II miejsce zajęła Zuzanna Rychlik ze Szkoły Podstawowej Nr 8, która zaśpiewała utwór Happy.

Natomiast III miejsce przypadło uczennicy Zespołu Szkolno Przedszkolnego Nr 9- Idze Jeziorskiej.  Iga wystąpiła w utworze Big, big Word.

Organizatorami konkursu były panie Aleksandra Poninkiewicz i Beata Kowalczyk.

W tym roku nasza szkoła już po raz trzeci przystąpiła do akcji UNICEF Wszystkie Kolory Świata.
Jak zawsze mogliśmy liczyć na wsparcie  naszych uczniów, którzy przygotowali na kiermasz własnoręcznie wykonane laleczki. Każda z nich była wyjątkowa, bo uszyta z myślą o dzieciach w Angoli. Kiermasz odbył się w piątek 3 lutego.
Wszystkie laleczki zostały sprzedane już przed rozpoczęciem zajęć lekcyjnych. Na pomoc dzieciom w Angoli zebraliśmy 650zł. Wszystkim zaangażowanym w akcję dziękujemy.
Specjalne podziękowania dla dziewczynek z klasy VIa, które doskonale sprawdziły się w prowadzeniu kiermaszu.

Aleksandra Poninkiewicz –koordynator akcji w szkole 

Serdecznie zapraszamy uczniów klas V – VI do udziału

w XXII konkursie o regionie „Między rajem a węglem”

z hasłem „Bełchatów – moje miasto – moja duma”

Konkurs jest organizowany przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną

im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Bełchatowie.

Forma prac dowolna – literacka, plastyczna, fotograficzna …

Regulamin konkursu dostępny w bibliotece szkolnej

oraz na stronie internetowej organizatora http://www.biblioteka.belchatow.pl/joomla/

Prace prosimy dostarczać do biblioteki szkolnej w terminie do 10 kwietnia 2017r.

Zapraszam uczniów SP13 do udziału w SZKOLNYM KONKURSIE PLASTYCZNYM
pt. „Święta Wielkanocne w rozmiarze XXL

Regulamin konkursu znajdziecie tutaj.

 

 

Uwaga Rodzice!
Biblioteka szkolna zaprasza Państwa do udziału w akcji:
RODZICE DZIECIOM
ULUBIONA KSIĄŻKA MOJEGO DZIECIŃSTWA
Zachęcamy Rodziców do zareklamowania w kilku, kilkunastu zdaniach naszym czytelnikom swoich ulubionych książek czytanych w dzieciństwie.

Prace należy dostarczyć do biblioteki do dnia 15 marca 2017r.

Państwa prace staną się elementem wystawy i mamy nadzieję, że zainspirują uczniów do czytania polecanych książek.


Serdecznie dziękujemy uczniom naszej szkoły za zaangażowanie w akcję charytatywną GÓRA GROSZA. Dzięki Waszej ofiarności przekazaliśmy Towarzystwu "Nasz Dom" 843zł 78gr.

"Złote" monety ważyły ... 79 kg! Największy wkład w zbiórkę wniosła klasa IIIe. 

                       Samorząd Uczniowski
                                  Pedagog

12 stycznia 2017r. uczennice  naszej szkoły Ola Gawin, Olga Karbownik i Julia Górna  brały udział i zajęły II miejsce w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Racjonalnym Żywieniu „ŻYJ  ZDROWO, WESOŁO I KOLOROWO”. Głównym celem konkursu było zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie wśród dzieci i młodzieży. Konkurs organizowany był w ramach Ogólnopolskiego  Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!”. Opiekunem naszej drużyny była pani Bożena Konieczna. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY

pt. ZIMOWA POMOC DLA ZWIERZĄT

Celem konkursu jest zwiększanie świadomości dzieci na temat świata przyrody jego zagrożeń i pomocy ze strony ludzi. Świat przyrody jest naszym wspólnym dobrem i należy o niego dbać i szanować. Konkurs organizowany jest pod patronatem Nadleśnictwa Bełchatów.

WARUNKI UCZESTNICTWA:

 1. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie SP13, będą oceniani w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-II, klasy III-IV  i  klasy V-VI.
 2. Technika: materiały i technika wykonania dowolna najlepiej mieszana (prace mogą być malowane, rysowane, wycinane, wyklejane; kolaż, papieroplastyka, techniki łączone itp. itd.- elementy w pracach naklejanych mają być dobrze umocowane, umożliwiające ekspozycję pracy). Proszę nie używać plasteliny do wyklejania prac.
 3. Każdy uczestnik może dostarczyć tylko jedną pracę w formacie A3 lub A4, praca ma mieć doklejoną na odwrocie kartkę  zawierającą:  nazwisko, imię, klasę, wiek(data urodzenia), adres lub nr. telefonu rodzica, klasy I-III nazwisko wychowawcy.
 4. Prace składamy u p. Marzeny Pikulskiej (sala 18) lub w sekretariacie, ewentualnie u pań wychowawczyń (klasy I-III) w nieprzekraczalnym terminie do 8 lutego 2017r.
 5. Prac NIE WYKONUJĄ RODZICE tylko uczniowie!

NAGRODY:

 1. Organizator powoła jury, które przyzna dyplomy i indywidualne nagrody rzeczowe za trzy pierwsze miejsca w kategoriach:
 • klasy I – II
 • klasy III-IV
 • klasy V-VI
 1. Najciekawsze prace zostaną wysłane na konkurs do Nadleśnictwa Bełchatów (5 prac z klas I-III oraz 5 prac z klas IV-VI).

Marzena Pikulska

XVI Regionalny Festiwal Kolęd i Pastorałek

8 stycznia 2017r., w kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie, odbył się Koncert Laureatów XVI Regionalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. W gronie zwycięzców znalazł się chór Fantazja z „13”-stki, który zajął 3 miejsce.

 

Nasza szkoła od wielu lat zajmuje się współorganizacją konkursu. W sobotę, 10 grudnia 2016 r., pod okiem jury w składzie: p. Irena Antoszczyk, p. Arkadiusz Załęczny, p. Paweł Bauer, przeprowadzone zostały przesłuchania wstępne dla młodszych dzieci. Oprócz reprezentantów szkół, przedszkoli i innych placówek z Bełchatowa, gościliśmy uczestników z Zelowa,  Piotrkowa Trybunalskiego, Kamieńska, Kluk, Domiechowic, Gorzkowic, Zdzieszulic Dolnych i Kleszczowa.

Łącznie na scenie bełchatowskich Gigantów Mocy wystąpiło około 360 uczestników, w tym 52 solistów, 7 duetów, 14 zespołów, 4 chórów oraz  schola z parafii pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego w Bełchatowie. W roli prowadzących imprezę świetnie sprawdziły się uczennice klasy 6a: Julia Walczak i Julia Górna.

Przygotowaniem i organizacją przesłuchań konkursowych zajęły się Maria Walczak, Beata Pietrzak i Joanna Mozdrzanowska.

Rozstrzygnięty konkurs na ozdoby świąteczne ze świeżych owoców i warzyw -

w ramach projektu "Chcesz być zdrowy - ćwicz, jedz owoce i warzywa"

z programu "Trzymaj formę"

 Uczniowie z klas IV - VI wykonali ozdoby świąteczne ze świeżych owoców i warzyw. Różnorodność pomysłów oraz estetyka wykonanych prac zachwyciła jury i społeczność szkoły.

Oto wyniki:

I miejsce - Amelia Ojrzyńska z klasy Va

II miejsce - Maja Mielczarek z klasy IVc i Marika Sumilas z klasy Vc

III miejsce - Lena Kwaśniewska z klasy Vc i Patrycja Wędzonka z klasy Va

wyróżnienie - Lila Stępnik z klasy IVb i Julia Górna z klasy VIa

Gratulujemy laureatom i wyróżnionym - organizatorzy konkursu Bożena Konieczna, Joanna Mozdrzanowska, Beata Pietrzak, Maria Walczak.

Warsztaty w Starostwie

W dniu 20 grudnia 2016r. uczniowie klasy 5c brali udział w zajęciach warsztatowych rękodzieła artystycznego. Uczniowie mieli możliwość wykonania pięknych ozdób choinkowych - bombek z wiórów drewna osikowego.

Warsztaty odbyły się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Bełchatowie.

Wychowawczyni klasy  Bożena Konieczna oraz opiekun-nauczyciel Maria Walczak składają serdeczne podziękowania organizatorom warsztatów ze Starostwa Powiatowego za miłą atmosferę oraz cenne wskazówki i pomoc podczas wykonywania prac.

 BIBLIOTEKA zaprasza

Idą święta, idą święta…

W naszej szkole już choinki i gwiazdki, wykonane przez uczniów klas 0 – III , pięknie się uśmiechają i zdobią hol szkoły.

A  wychowankowie szkolnego koła teatralnego „I już”, 13 grudnia  zaczarowali widzów swym występem,  prezentując zawsze  aktualną baśń  H. Ch. Andersena „Dziewczynka z zapałkami”.

 

Zakończył się szkolny konkurs plastyczny pt. Magia Świąt Bożego Narodzenia.
Na konkurs wpłynęły 22 prace, w tym  3 prace nieregulaminowe. Uczniowie klas szóstych niestety nie byli zainteresowani w/w konkursem - udział wzięła tylko jedna uczennica z kl. VIa.


W kategorii klas V NAJPIĘKNIEJSZA CHOINKA:
I miejsce  Szczepan Siwik
II miejsce Maja Mielczarek
III miejsce Miłosz Wilk

W kategorii klas V BOŻONARODZENIOWE ANIOŁY:
I miejsce Patrycja Wędzonka
II miejsce Patrycja Kalecińska
III miejsce Aleksandra Gul

W kategorii klas VI SZOPKA BOŻONARODZENIOWA:
I miejsce Julia Górna

Wystawa prac laureatów znajduje się na  tablicy, na II piętrze.

XVI Regionalny Festiwal Kolęd i Pastorałek

8 stycznia 2017r., w kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie, odbył się Koncert Laureatów XVI Regionalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. W gronie zwycięzców znalazł się chór Fantazja z „13”-stki, który zajął 3 miejsce.

 

Nasza szkoła od wielu lat zajmuje się współorganizacją konkursu. W sobotę, 10 grudnia 2016 r., pod okiem jury w składzie: p. Irena Antoszczyk, p. Arkadiusz Załęczny, p. Paweł Bauer, przeprowadzone zostały przesłuchania wstępne dla młodszych dzieci. Oprócz reprezentantów szkół, przedszkoli i innych placówek z Bełchatowa, gościliśmy uczestników z Zelowa,  Piotrkowa Trybunalskiego, Kamieńska, Kluk, Domiechowic, Gorzkowic, Zdzieszulic Dolnych i Kleszczowa.

Łącznie na scenie bełchatowskich Gigantów Mocy wystąpiło około 360 uczestników, w tym 52 solistów, 7 duetów, 14 zespołów, 4 chórów oraz  schola z parafii pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego w Bełchatowie. W roli prowadzących imprezę świetnie sprawdziły się uczennice klasy 6a: Julia Walczak i Julia Górna.

Przygotowaniem i organizacją przesłuchań konkursowych zajęły się Maria Walczak, Beata Pietrzak i Joanna Mozdrzanowska.

Zakończył się szkolny konkurs plastyczny pt. Magia Świąt Bożego Narodzenia.
Na konkurs wpłynęły 22 prace, w tym  3 prace nieregulaminowe. Uczniowie klas szóstych niestety nie byli zainteresowani w/w konkursem - udział wzięła tylko jedna uczennica z kl. VIa.


W kategorii klas V NAJPIĘKNIEJSZA CHOINKA:
I miejsce  Szczepan Siwik
II miejsce Maja Mielczarek
III miejsce Miłosz Wilk

W kategorii klas V BOŻONARODZENIOWE ANIOŁY:
I miejsce Patrycja Wędzonka
II miejsce Patrycja Kalecińska
III miejsce Aleksandra Gul

W kategorii klas VI SZOPKA BOŻONARODZENIOWA:
I miejsce Julia Górna

Wystawa prac laureatów znajduje się na  tablicy, na II piętrze.

 

DAWID HAYRAPETYAN W KONKURSIE MATEMATYCZNYM „PRZEDŚWIĄTECZNA KRZĄTANINA”

Dawid Hayrapetyan reprezentował naszą szkołę w X edycji Konkursu Matematycznego „Przedświąteczna  krzątanina”. W tych zmaganiach Dawid brał  udział już po raz trzeci.

Konkurs tradycyjnie składał się z dwóch etapów. Najpierw uczestnicy samodzielnie rozwiązywali test wiedzy matematycznej, a następnie wzięli udział w zadaniach praktycznych w grupach szkolnych. W rywalizacji drużynowej Dawid miał trudne zadanie, ponieważ jako jedyny reprezentant naszej szkoły musiał sobie sam poradzić ze wszystkimi zagadkami, podczas gdy inni zawodnicy współpracowali w 3-osobowych zespołach.

Spisał się świetnie i zajął II miejsce indywidualnie i III miejsce drużynowo.

Wielkie gratulacje!!!

30 listopada 2016 roku uczniowie klas I – III uczestniczyli w Halowym Evencie Międzyszkolnym w ramach projektu LEKKOATLETYKA DLA KAŻDEGO, który się odbył w Hali Energia. Do rywalizacji przystąpiły reprezentacje 8 bełchatowskich szkół, składające się z 36 zawodników. Dzieci startowały w trzech konkurencjach: bieg okrężny z pałeczką sztafetową, wyścig z elementami przenoszenia i skoku, sztafeta sprintersko - slalomowa z płotkami. Pomimo, że była to tylko zabawa i tak wszystkim towarzyszyły wielkie emocje.

Klasy III zdobyły puchar za zajęcie I miejsca, klasy II zdobyły III miejsce, a pierwszaki II miejsce. Tak więc wywalczyliśmy wszystkie miejsca na podium.

Drużynę przygotowały: Anna Wiszowata, Sylwia Węglewska, Gabriela Szybalska.

Drugą część andrzejkowych obchodów ustalono na 30 listopada, czyli w imieniny Andrzeja. W tym dniu Samorząd Uczniowski we współpracy z Radą Rodziców zorganizował po raz pierwszy KIERMASZ ANDRZEJKOWY. W ofercie sprzedających znalazły się babeczki z wróżbą. O asortyment zadbali rodzice uczniów naszej szkoły, o wróżby w ciasteczkach – Samorząd Uczniowski.

Babeczki sprzedawano podczas jednej długiej przerwy i to wystarczyło, by rozeszły się one w mgnieniu oka. Sprzedaż ciasteczek przyniósł dochód – 524 złotych!!! Za co WIELKIE DZIĘKUJEMY!!!

Pieniądze zebrane podczas dyskoteki andrzejkowej jak i w trakcie kiermaszu zostaną przekazane na ufundowanie prezentów gwiazdkowych dla uczniów naszej szkoły, których rodziny znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.

28.11.2016r. w bibliotece szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas 0 - III „Cztery pory roku”. Uczniowie wybrali wiele pięknych utworów. Do konkursu przystąpiło 31 osób. Jury w składzie E. Biegańska, B. Bagińska, B. Wróblewska wyłoniło następujących laureatów:
Klasy 0 – I
Nagrody
Sandra Siwiaszczyk z grupy 0b za wiersz „Człowiek ze złotym parasolem”
Pola Gągała z klasy Ia za wiersz „ Jesień u fryzjera”
Wyróżnienia
Natalia Szczepańska z grupy 0a za wiersz „ Jesień”


Klasy II – III
Nagrody
Ilona Krasoń z klasy IIb za wiesz „ Przygoda kropelki”
Jan Wojnar z klasy IIf za wiersz „ Bałwan”
Wiktoria Góralska z klasy IIIa za wiersz „ O czym śpiewa ptaszek”
Hanna Nowicka z klasy IIId za wiesz „ Pierwiosnek”
Wyróżnienia
Michał Kolanek z klasy IIb za wiersz „Jedzie zima”
Zuzanna Baryś z klasy IIc za wiersz „Wiosna”
Marcel Zgoda z klasy IIIc za wiersz „Cztery pory roku”
Amelia Wiktorowska z klasy IIId za wiersz „ Przyjście wiosny”

Dnia 25.11.2016 r. dzieci z kl. 0a udały się z wizytą do Gimnazjum nr 5. Uczniowie ze starszych klas przygotowali, z okazji Dnia Misia szereg niespodzianek, dla swoich małych kolegów i koleżanek. Było czytanie bajek o misiach, wspólne tańce, gry i zabawy, a na zakończenie to co "misie" lubią najbardziej czyli słodki poczęstunek.
Dzieci wróciły do klasy zachwycone i już czekają na przyszłe święto pluszowego misia.
Dziękujemy uczniom z Gimnazjum za ciekawą organizację i zaproszenie.

Spelling bee

W dniu 25 listopada odbył się w naszej szkole konkurs ortograficzny z języka angielskiego Spelling bee. Do rozgrywek przystąpiło 32 uczniów z klas IV- VI. Konkurs składał się z III etapów: I etap - pisanie dyktanda, II etap literowanie słów indywidualnie przez uczniów, III etap grupowe literowanie słów.
I miejsce zdobyła klasa 5A w składzie Alicja Chudzik, Magdalena Domagała, Stanisław Patrzyk, Michał Woźniak.
II miejsce przypadło klasie 6B, którą reprezentowali Kacper Dyderski, Alicja Ferenc, Nina Hertel i Jakub Kilan.
III miejsce zajęła klasa IVC w składzie Maja Kądziołka, Maja Mielczarek, Bartosz Pietrasiak.
Zwycięzcom gratulujemy!

Tegoroczne andrzejki obchodzono w naszej szkole bardzo hucznie!
W czwartek 24 listopada Rada Rodziców we współpracy Dyrekcją oraz Samorządem Uczniowskim zorganizowała dla wszystkich uczniów „Trzynastki” dyskotekę andrzejkową.

Klasy 0, pierwsze i drugie szalały na parkiecie od 15 do 17. Gdy zapadł zmrok, na tańce przybyły klasy trzecie, czwarte, piąte i szóste. Oprócz dyskotekowych pląsów uczniowie i rodzice przygotowali w salach wieczorki wróżb. Można się było dowiedzieć, jaki zawód jest nam pisany, dokąd pojedziemy na wakacje, poznać imię przyszłego narzeczonego lub narzeczonej a nawet odkryć plany, jakie ma dla nas nadchodząca przyszłość.

Po raz pierwszy wejście na imprezkę było możliwe po wykupieniu biletu wstępu w cenie 1zł. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pobierali opłatę, stemplując w zamian dłonie spragnionych zabawy. Dzięki tej akcji udało się zebrać aż 357 złotych!!!

W dniu 23 listopada uczennice klasy 6a - Ola Gawin, Olga Karbownik i Karolina Stępień wzięły udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim "Ojczyzna wierszem malowana" organizowanym przez Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 9.

Dziewczęta recytowały wiersze K. Przerwy - Tetmajera, K. I. Gałczyńskiego i K. Wierzyńskiego. Ola Gawin zdobyła wyróżnienie w konkursie. Serdecznie gratulujemy młodym recytatorkom i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

22.11.2016r. w bibliotece szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas IV - VI „Strofy dla Ciebie”. Uczniowie wybrali wiele pięknych utworów. Do konkursu przystąpiło 16 osób.


Jury w składzie E. Biegańska, B. Bagińska, J. Kościelska - Domańska wyłoniło następujących laureatów:
Nagrody
Aleksandra Gawin z klasy VIa za wiersz Marcina Urbana „ Miłość jest dziwna”
Gabriela Kruk z klasy IVc za wiersz Juliusza Słowackiego „ W pamiętniku Zofii Bobrówny”
Wyróżnienia
Maja Mielczarek z klasy IVc za wiersz ks. Jana Twardowskiego „Oda do rozpaczy”
Maja Kosik z klasy Va za wiersz Władysława Broniewskiego „ Szczęście”
Aleksandra Gul z klasy Vb za wiersz L.J. Kerna „ O rodzicach”
Jakub Niżyński z klasy Vc za wiersz Antoniego Słonimskiego „Polska”

Happening na holu szkoły, tematyczne plakaty wykonane w klasach, dyskusje i lekcje wychowawcze – tak uczniowie naszej szkoły uczcili 27 rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka (20.11.1989r.).

 

Póki w narodzie myśl swobody żyje,
Wola i godność, i męstwo człowiecze,
Póki sam w ręce nie odda się czyje
I praw się swoich do życia nie zrzecze,
To ani łańcuch, co mu ściska szyję,
Ani utkwione w jego piersiach miecze,
Ani go przemoc żadna nie zabije -
I w noc dziejowej hańby nie zawlecze.
Adam Asnyk Nad głębiami XXIX, (fragm.)


Tegoroczną akademię z okazji Święta Niepodległości
przygotowały klasy 5a, 2d oraz chór szkolny

 

 

Uroczyście, patriotycznie, biało-czerwono prezentowała się nasza szkoła w dzień Narodowego Święta Niepodległości. Wszystkie klasy zadbały o to, aby podkreślić wagę tego dnia. Drzwi klas zostały ozdobione symbolami narodowymi,uczniowie dumnie prezentowali kotyliony w biało-czerwonych barwach.

11 listopada poczet sztandarowy naszej szkoły wziął udział w miejskich obchodach Święta Niepodległości.

                             

W listopadzie zakończył się konkurs szkolny pt. "Poznajcie Bełchatów", niestety nie wzbudził większego zainteresowania wśród uczniów naszej szkoły np. szóste klasy w ogóle nie wzięły udziału w tym konkursie. Wpłynęło tylko 8 prac w tym cztery  nieregulaminowe.

Ponieważ nie było czego oceniać, więc komisja konkursowa nie została zwołana, nagrody  za ten konkurs nie będą rozdawane - jedynie cztery osoby, których prace zostaną wysłane do szkoły na Węgrzech otrzymały dodatkową ocenę 6 z plastyki. 

 

8 listopada 2016r -Dzień Śniadanie Daje Moc - wielkie święto zdrowego odżywiania

Do tego dnia wszyscy uczniowie przygotowywali się wcześniej. Na zajęciach poznawali „Zasady zdrowego żywienia uczniów wg Instytutu Matki i Dziecka”, wykonali plakaty z nimi związane, które są teraz „przypominajkami” i jednocześnie ozdabiają hol szkoły. Uczniom klasy IIIe i IIf  w przygotowaniach do  tegorocznej akcji towarzyszyli również kosmiczni agenci Tola i Maks, którzy razem z dziećmi starali się nauczyć Wszystkojada 12 zasad  zdrowego odżywiania.

Misje się powiodły. Powstały piękne prace plastyczne, książki kucharskie, opowiadania, krótkie wierszyki i oczywiście dużo „zdrowych” wiadomości i umiejętności, które „zaowocowały” 8 listopada. Tego dnia wszyscy uczniowie klas 0-III uczestniczyli w bardzo nietypowej lekcji zdrowego odżywiania.

Zamiast tradycyjnych zeszytów i piórników, na ławkach pojawiły się niezbędne przedmioty i składniki do przygotowania zdrowych śniadaniowych potraw. Szkoła zmieniła się w jedną wielką salę śniadaniową. Krzątali się uczniowie, rodzice, babcie i dziadkowie a panie wychowawczynie dyskretnie dowodziły podejmowanym działaniom.

Po wspólnym śniadanku w klasach, wszyscy udali się na hol szkoły, gdzie uczniowie klas II i III zaprezentowali swoje kulinarne dzieła na stoiskach degustacyjnych. Zagościła tutaj również Dyrekcja naszej szkoły z  wiceprezydentem miasta panem Łukaszem Politańskim, który powitany przez pana dyrektora Damiana Nowaka, zwracając się do zebranych podkreślił, że  promocja zdrowego odżywiania jest bardzo ważna – szczególnie wśród dzieci, a inicjatywy podejmowane przez szkoły, kształtują postawy sprzyjające zdrowemu stylowi życia.

Jeszcze tylko uczniowie klasy IIIe  przypomnieli  12 zasad zdrowego odżywiania,  zaśpiewali piosenkę „My jesteśmy z warzywniaka”… i wszyscy zostali zaproszeni na spacerek degustacyjny. Każdy cierpliwie oglądał „arcydzieła” i smakował wybrane „potrawy”. Na stolikach czekały jeżyki, krokodyle, węże,  babeczki warzywne, różnorodne koreczki warzywne i owocowe, kanapeczki, roladki, jogurcik z musem truskawkowym, domowe chipsy owocowe, ciasteczka owsiane, koktajle i orzeźwiająca woda mineralna z cytryną i miętą.

Finał akcji udał się, uciecha była dla oczu i podniebienia, co było  widać po minach i reakcjach degustujących.

Śniadanie Daje Moc!

I niech już zawsze królują smaczne, zdrowe i kolorowe potrawy śniadaniowe.

 

„My jesteśmy z warzywniaka, bardzo fajna jest z nas paka…”

to słowa piosenki, którą zaśpiewaliśmy uczniom klas zerowych i pierwszych.

     W dniu występu po naszej klasie rozchodziły się różne zapachy, gdyż przynieśliśmy naturalne okazy warzyw.  Ożywiliśmy je, przypinając im oczy i usta i nie mogliśmy się doczekać prezentacji. I poszliśmy… Najpierw odwiedziliśmy grupy 0a i 0b, a później klasy Ia i Ib. Wyśpiewaliśmy 9 zwrotek naszej piosenki. Małym widzom bardzo się podobało. Za każdym razem nagradzano nas gromkimi brawami. Po występie dzieci mogły dotknąć i powąchać zaprezentowane warzywa, obejrzeć wykonane przez nas  portrety witamin. Panie wychowawczynie chwaliły nas za zdolności wokalno – aktorskie i pomysłowość. Mamy nadzieję, że piosenka zapadła w pamięci młodej widowni i zachęci ją do jedzenia warzyw.

Wszyscy byliśmy dumni z siebie.

Uczniowie klasy IIIe

z wychowawczynią

 

W niedzielę 6 listopada odbył się Turniej Bełchatowskiej Akademii Siatkówki dla dziewcząt z bełchatowskich podstawówek. Dziewczęta z naszej szkoły w kategorii klas VI zajęły I m w tym turnieju.
Skład drużyny zwycięskiej: Ola Gawin, Julia Walczak, Olga Karbownik, Klaudia Siwiaszczyk i Julia Górna.
W turnieju brały też udział młodsze zawodniczki ale zajęły dalsze miejsca.

 W sobotę 5 listopada odbyły się zawody miejskie z kalendarza SZS w unihokeju dziewcząt. Nasza reprezentacja zajęła II miejsce i awansowała na zawody powiatowe, które odbędą się w listopadzie.

 

Warsztaty origami

28 października klasa 5a gościła absolwenta naszej szkoły, pana Łukasza Wilka.

Pan Łukasz nie tylko zaprezentował nam swoje obrazy na płótnie, ale przede wszystkim wprowadził nas w tajniki origami.

Mogliśmy, słuchając jego wskazówek dotyczących kolejności składania papieru, wykonać własne prace. I wierzcie nam, wcale to nie było takie proste.

 

ŚLUBOWANIE

20 października 2016r. w naszej szkole miało miejsce uroczyste wydarzenie – ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH. Jest to duże przeżycie dla pierwszaków, ich rodziców, a także dla wychowawców.
W tym dniu mieliśmy zaszczyt gościć Pana Łukasza Politańskiego Wiceprezydenta Miasta Bełchatowa, Panią Patrycję Dobrzelak Przewodniczącą Rady Rodziców, Dyrekcję naszej szkoły, Rodziców.


Pan Łukasz Politański odczytał list od Pani Prezydent Marioli Czechowskiej skierowany do pierwszoklasistów z okazji ich święta. Do ślubowania przystąpili uczniowie z klasy Ia i Ib, a w uczniowski świat prowadziła ich wróżka – uczennica klasy IVc - Gabrysia Kruk.


W swoim programie artystycznym pierwszaki wykazały się znajomością wiedzy na temat naszej Ojczyzny, szkoły, bezpieczeństwa, właściwego zachowywania się. Egzamin ten zdali śpiewająco i udowodnili, że są gotowi do wstąpienia w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 13. Uczennice z kl. IVc w imieniu starszych koleżanek i kolegów obiecały, że im w tym pomogą. Występ pierwszoklasistów uświetnił pokaz tańca dziewcząt z klasy IVc: Sandry Ałaszewskiej, Mai Kądzioły, Mai Mielczarek.


Następnie w obecności zaproszonych gości, pierwszaki złożyły uroczyste ślubowanie. Aktu pasowania dokonał Wiceprezydent Miasta Bełchatowa i Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 13 Pan Damian Nowak.


Po głównej uroczystości uczniowie przeszli do klas, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, upominki od Pani Prezydent oraz uczniów z klas drugich.
Wszystkim pierwszakom życzymy wielu radości.

Gabriela Szybalska – wych. kl. I a
Zofia Bajor – wych. kl. I b

 

 

Miłośnicy zwierząt w akcji!

W dniach 26 września – 15 października w szkole miała miejsce zbiórka karmy i akcesoriów dla zwierząt ze schroniska w Zdzieszulicach. Akcja odbywała się pod patronatem biblioteki szkolnej i Samorządu Uczniowskiego. Nasi uczniowie po raz kolejny stanęli na wysokości zadania. Zebraliśmy ok. 130 kg karmy suchej i mokrej, przekąski, łakocie, kocyki, miski i gryzaki. Dary zostały już przekazane schronisku. Wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję, serdecznie dziękujemy.

A oto lista darczyńców:

0a: Rogut Maciej, Masek Amelia, Szczepańska Natalia
0b: Ożarek Zuzia, Sukiennik Lena, Siwiaszczyk Sandra
1a:  Domagała Zosia, Kowalczyk Maja, Wesołowski Szymon
1b: Filipczak Mateusz, Brzeszczyński Szymon, Kęsy Szymon
2a: Dziadczyk Nadia
2b: Kilan Aleksandra
2c: Maruszewski Jakub
2d: Rudnicka Wiktoria, Szewczyk Michał, Filipczak Oliwia
2e: Król Agata, Jarych Zosia, Wieczorek Szymon, Piróg Jakub, Wójciak Aleksandra
2f: Bartosik Kaja, Kozłowska Martyna, Krankowska Oliwia
3a: Krawczyk Maja, Pędziwiatr Hanna, Góralska Wiktoria
3b: Szkodzińska Agnieszka, Nawrocki Marcel, Kaleta Natalia, Książczyk Marysia, Wiktorowicz Zosia, Kaczorowsk
a Aleksandra, Rogowska Wiktoria
3c: Kantorska Julia
3d: Paluszek Jakub, Gajek Nadia, Rogut Aleksandra, Haładaj Basia
3e: Kacprzak Eryka, Masek Julia, Zochniak Amelia, Kowalczyk Tatiana, Siwienko Lena, Kladt Julia, Kozłowski Jakub
4a: Dobrzelak Ada, Mras Mateusz, Molenda Paskal, Patrzyk Joanna, Godlewska Maria, Wionczyk Magdalena
4b: Łaz Magdalena
4c: Mańkiewicz Julia, Szwemberg- Urbańska Zuzanna, Warcholiński Maciej, Kądzioła Maja
5a: Kosik Maja, Burczyk Weronika, Domagała Magdalena
5b: Urbańska Julia
5c: Klimczak Jakub
6a: Ślusarczyk Klara, Szkodzińska Aleksandra, Stępień Karolina, Stus Maja, Górna Julia, Walczak Julia, Siwiaszczyk Klaudia, Karbownik Olga.

 

 

Ogłaszamy szkolny KONKURS PLASTYCZNY
pt. "Moje miasto - moja mała ojczyzna"


Prace należy wykonać w formacie A3. Technika prac dowolna (może być np. kolaż z wykorzystaniem fotografii).
Prace powinny przedstawiać Bełchatów i okolice, a także zawierać element narodowy.
Celem ich jest przybliżenie naszej miejscowości koleżankom i kolegom z miasta partnerskiego na Węgrzech.
Prace, które zostaną nagrodzone, wyślemy do Csongradu na wystawę.
Zapraszamy do udziału dzieci i młodzież z klas III – VI
Termin składania prac: 10 listopad 2016 r., w sali 109


Magdalena Kępińska; Beata Kowalczyk

 

Pielgrzymka parafialna do Wiecznego Miasta

W dniach 10.10. –15.10.2016r. odbyła się pielgrzymka autokarowa do Rzymu, zorganizowana przez proboszcza parafii p.w. Zesłania Ducha Świętego w Bełchatowie ks. Władysława Staśkiewicza i w znacznej części finansowana przez Fundację PZU.

Grupa pielgrzymów liczyła 45 osób. Wśród nich było 12 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 13, a także młodzież  i dorośli. Dzieci i młodzież są członkami grup parafialnych: służby liturgicznej ołtarza, scholi „Gaudium” i zespołu muzycznego „Paraklet”. Opiekę nad młodymi uczestnikami pielgrzymki sprawowały trzy nauczycielki, w tym dwie ze Szkoły Podstawowej nr 13. Nad całością czuwał wikariusz parafii, ks. Emanuel Stańczyk.

Punktem kulminacyjnym pobytu w Wiecznym Mieście była audiencja generalna na Placu Świętego Piotra. Program pielgrzymki obejmował również: Mszę Świętą na wzgórzu Kahlenberg pod Wiedniem, zwiedzanie Wenecji, Mszę św. przy grobie Świętego Jana Pawła II i przed  ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zwiedzanie czterech Bazylik Większych, zabytków antycznych Rzymu oraz Sanktuarium Świętego Franciszka w Asyżu.

Wszyscy uczestnicy powrócili zdrowi  i zachwyceni tym, co przeżyli w szczególnym roku 1050 –lecia chrztu Polski oraz Jubileuszowym Roku Miłosierdzia Bożego.

 

Już niedługo …

Śniadanie Daje Moc

VI edycja programu Śniadanie Daje Moc, to nowe aktywności i wyzwania. Po raz pierwszy opiera się ona na „Misjach Śniadaniowych”, w których mogą wziąć udział chętne klasy I - III z naszej szkoły. Bohaterami „Misji Śniadaniowych” są mali agenci – Tola i Maks, którzy wspólnie z uczniami podczas wykonywania wybranych zadań w ramach 3 misji: klasowej, domowej i specjalnej, będą uczyć kosmicznego Wszystkojada 12 –tu zasad zdrowego odżywiania. Czy nam się uda? Przekonamy się podczas corocznej akcji Śniadanie Daje Moc - 8 listopada, który w tym roku realizowany jest pod hasłem „Klasa to za mało”. W tym dniu odbędzie się finał „Misji Śniadaniowych”, a na wspólne, ogólnoszkolne śniadanie, oprócz nauczycieli wraz z uczniami, zostaną także zaproszeni rodzice i goście.

M. Kotala

 

5 października 2016r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z panem Piotrem Kulpą – bełchatowianinem. Pisarz opowiadał o swoich książkach „Hala i Bas”, „Ciepełko”.


Autor porusza w nich tematy ważne, ale czasem trudne dla dzieci („Hala i Bas”- problem choroby i śmierci bliskich). Jego książki bawią i pouczają. Uczniowie klas IV- VI poznali fragmenty książki „Pan na Wisiołach. Mroczne siedlisko”- powieść grozy.

Pan Piotr jest również autorem piosenek – słuchacze z przyjemnością uczestniczyli we wspólnym śpiewaniu utworu „ Wielki wóz” przy akompaniamencie autora na gitarze.

Spotkanie dostarczyło młodym słuchaczom wiele pozytywnych emocji.

3 października 2016r. uczniowie klas drugich uczestniczyli w lekcji żywieniowej w ramach programu „ Lekkoatletyka dla każdego”. Kolorowe plansze i naklejki dostarczone przez Nestle dostarczyły dzieciom mnóstwo radości i zabawy a  świeże warzywa przygotowane przez rodziców były źródłem wielu witamin i składników odżywczych.

Jednym z dobrych nawyków, który zdecydowanie wpłynie na dalsze preferencje żywieniowe dzieci jest „zaprzyjaźnienie” ich z warzywami. Doskonałym pomysłem było przygotowanie „warzywnych stworków”, które dzieci z przyjemnością podjadały po zakończonej zabawie.

 

30 września wszyscy chłopcy w naszej szkole (i ci mali i ci duzi) świętowali Dzień Chłopaka! Zadbały o to dziewczęta (i te małe i te duże), które już kilka dni przed uroczystością zapraszały do kina, wręczały upominki, częstowały słodkościami. Płeć żeńska Samorządu Uczniowskiego także postanowiła uczcić to wydarzenie. Świętowanie rozpoczęto od wyłonienia uczniowskich dżentelmenów, którym jak wiadomo nie jest obca ani kultura osobista (tak ceniona przez kobiety), ani gotowość niesienia pomocy (zwłaszcza, gdy plecak ciężki a do domu daleko), ani też poczucie humoru (wszak uśmiech i dobry dowcip pomaga na wiele smuteczków). Spośród wielu kandydujących do tego tytułu dżentelmenami w poszczególnych klasach okrzyknięto:

w klasie 0a – Michała Cywińskiego
w klasie 0b – Bartosza Foltyna
w klasie 1a – Szymona Wesołowskiego
w klasie 1b – Dawida Wolskiego
w klasie 2a – Igora Stępnia
w klasie 2b – Kamila Bagińskiego
w klasie 2c – Iwa Ślusarczyka
w klasie 2d – Macieja Kołodziejczyka
w klasie 2e – Filipa Olszewskiego
w klasie 2f – Piotra Karpińskiego
w klasie 3a – Bartosza Wideckiego
w klasie 3b – Michała Glapińskiego
w klasie 3c – Jakuba Kasznickiego
w klasie 3d – Juliana Kaźmierczaka
w klasie 3e – Jakuba Tomczyka
w klasie 4a – Mateusza Mrasa
w klasie 4b – Macieja Stanisza
w klasie 4c – Szymona Prasola
w klasie 5a – Adama Markowiaka
w klasie 5b – Rafała Belicę
w klasie 5c – Kacpra Drozda
w klasie 6a – Adriana Staluszkę
w klasie 6b – Dawida Tumanyana.

Wizerunki dżentelmenów 13-tki posłużyły do stworzenia galerii zdjęć, która zdobiła szkolny korytarz. 

30 września natomiast od samego rana dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego wręczały wszystkim chłopcom i mężczyznom drobne upominki – atrybut dżentelmena, czyli własnoręcznie wykonane papierowe muchy oraz czekoladowe cukierki, ufundowane przez panie z Rady Rodziców.

Zwieńczeniem tak udanych obchodów była dyskoteka, na której, choć to Dzień Chłopaka, królowały chyba jednak dziewczęta.

 

Uwaga rodzice!

Jeśli Wasze  dziecko ma 7-16 lat i chcecie by:

 •  zapoznało się z historią regionu oraz osób związanych z miastem Bełchatowem i powiatem bełchatowskim,
 • -uczestniczyło w zajęciach z wykwalifikowaną kadrą uniwersytecką,
 •  w aktywny sposób pogłębiało zainteresowania z zakresu historii i filologii polskiej,
 • kształtowało postawy obywatelskie i patriotyczne

zapiszcie je na zajęcia UNIWERSYTETU PIERWSZEGO WIEKU kierunek Filologia polska

w programie:

 • Biblioterapia i bajkoterapia
 • Podróże w świat historii literatury
 • Zabawy językiem polskim
 • Spotkania z ludźmi

Rekrutację prowadzi punkt obsługi UNIWERSYTETU PIERWSZEGO WIEKU

w Muzeum Regionalnym w  Bełchatowie kontakt: 44 633 11 33

Zajęcia będą się odbywać w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Bełchatowie

 

 

Biblioteka szkolna i Samorząd Uczniowski

ogłasza zbiórkę karmy, kocyków, misek, itp. dla zwierząt ze schroniska w Zdzieszulicach.

Wszystkich miłośników zwierząt zapraszamy do udziału w akcji.

Dary zbieramy w bibliotece szkolnej od 26 września do 15 października.

 

 

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji charytatywnej na rzecz zwierząt organizowanej przez Fundację Ośrodek Realizacji Inicjatyw.

W ramach tej akcji w naszej szkole odbyło się spotkanie warsztatowe dla dzieci „Bezpieczny kontakt z psem”. Celem warsztatów było uświadomić dzieciom, jak bezpiecznie obcować z psem oraz pokazać, że zwierzęta są dla człowieka ważne i należy o nie dbać.

Biblioteka i Samorząd Uczniowski

 

5a z wizytą w Urzędzie Miasta Bełchatowa

To była dla naszej klasy bardzo ważna lekcja wiedzy o samorządzie terytorialnym, gdyż wielu z nas marzy o pracy na rzecz społeczeństwa , a już za kilkanaście lat te marzenia będą mogły się spełniać.

21 września odwiedziliśmy  Urząd Miasta . W holu powitała nas ciepło pani z Wydziału Promocji, Kultury i Sportu i od razu przeszliśmy do Sali Herbowej, w której obradują radni miejscy. Zasiedliśmy w ławach, a pracownik urzędu wprowadził nas w tajniki pracy magistratu i rady miasta. Opowiadał w sposób bardzo zrozumiały dla  jedenastolatków o warunkach, jakie muszą spełniać urzędnicy, jak załatwia się sprawy urzędzie,  jakie udogodnienia  wprowadzono, aby miejsce  to było jak najbardziej przyjazne dla obywateli. Pytaliśmy o samorząd terytorialny, jak wyglądają wybory do niego,  jak przebiegają sesje, a nawet o poszczególne miejsca w Sali Herbowej.

Następnie przeszliśmy do gabinetu pani prezydent. Tu w imieniu Pani Prezydent Marioli Czechowskiej przyjęła nas Dyrektor Kancelarii, pani Jolanta Fidyka oraz dyrektor naszej szkoły, pan Damian Nowak.  Rozsiedliśmy się wygodnie na kanapie i dużo rozmawialiśmy o pracy Prezydent Miasta, kiedy ma ona urlop, jak przygotowuje się zwycięską kampanię wyborczą, ale nie tylko.

Chcieliśmy też wiedzieć, czy Pani Prezydent  lubi zwierzęta, a nawet jak wabi się jej kot. Wielką atrakcją było przymiarka do prezydenckiego fotela. Otrzymaliśmy upominki, poczęstowaliśmy się pysznymi cukierkami i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia, które zostały zamieszczone na facebooku Miasto Bełchatów. Zaprosiliśmy Panią Prezydent do naszej sali lekcyjnej, gdy będzie kiedyś gościć u nas w szkole. Na koniec obejrzeliśmy ręcznie haftowany sztandar Bełchatowa i zwiedziliśmy niektóre pokoje. A potem wróciliśmy na Przytorze.

 

 

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY

pt. „POZNAJCIE BEŁCHATÓW”

szczegółowe informacje znajdziesz tutaj

 

 

Kolorowa Lokomotywa – Na zielonym szlaku 2016

W dniach 7-12-15 września uczennice z naszej szkoły brały udział w projekcie ekologiczno -artystycznym zorganizowanym dla dzieci z województwa łódzkiego „Kolorowa Lokomotywa – Na zielonym szlaku 2016”. Cel projektu to połączenie warsztatów artystycznych z praktycznymi zadaniami ochrony i pielęgnowania najbliższego otoczenia, zwiększenie poziomu świadomości ekologicznej oraz  wiedzy i umiejętności w zakresie twórczości ekologiczno-artystycznej.

W pierwszym dniu zwiedzaliśmy ruiny zamku kazimierzowskiego w Inowłodzu oraz podziwialiśmy romański kościół pw. św. Idziego a po wędrówce przyszedł czas na warsztaty fotograficzne, warsztaty malarstwa (była to gra malarska) oraz gobelin ekologiczny,

W drugim dniu odbyły się warsztaty  pn. ”Spacer młodego tropiciela”– w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie oraz zwiedzanie i  zajęcia w Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie.

W ostatnim dniu uczennice wzięły udział w warsztatach z rękodzieła i sztuki  ludowej, w których przyroda jest podstawowym źródłem inspiracji i tworzywem pracy twórczej.  W czasie warsztatów wykonywały m.in. maleńkie ptaszki z traw, szyszek i ziarna , kwiaty z bibuły, łowickie wycinanki oraz rzeźbiły w drewnie. Te warsztaty odbyły się w MCK Bełchatów.

Po wyjazdach ekologiczno-artystycznych odbędą się 3 konkursy na najlepsze prace zainspirowane całym cyklem zajęć z projektu KOLOROWA LOKOMOTYWA.

                                                                                                              Marzena Pikulska

 

 

Regulamin wypożyczania i udostępniania

podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych

dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 13 im. UNICEF z Oddziałami Integracyjnymi w Bełchatowie